Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Celem pielęgnacji włosów zawsze jest uzyskanie zdrowych i lśniących kosmyków. Nie zawsze jest to proste do szybkiego osiągnięcia, ale nie powinniśmy się zniechęcać. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy zmian, nasze włosy na pewno będą nam wdzięczne za wszystkie składniki odżywcze, jakich im dostarczymy. Na co dzień powinniśmy skupiać się właśnie na dobrym odżywieniu i nawilżeniu włosów, a także na ich ochronie przed czynnikami zewnętrznymi.

Jakie kosmetyki wybrać do codziennej pielęgnacji włosów?

Pielęgnacja włosów zawsze rozpoczyna się oczyszczaniem. Wybierając szampon do częstego użytku, dobrze jest zwrócić uwagę, czy nie posiada silnych detergentów jak SLS lub SLES, które mogą wysuszać zarówno skórę głowy, jak i włosy. W kosmetykach myjących warto także unikać alkoholi wysuszających i silikonów, które na tym etapie pielęgnacji nie są wskazane.

Po każdym myciu włosów należy pamiętać o użyciu odżywki. Wiele osób ogranicza się do stosowania tylko jednej, jednak to nie jest najlepsza decyzja, ponieważ w ten sposób nie dostarczymy naszym włosom wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich proporcjach. Na początku warto zaopatrzyć się w trzy odżywki pozwalające zachować równowagę PEH, czyli: emolientową, proteinową i humektantową. Równowaga PEH najczęściej jest w prosty sposób obrazowana wzorem emolienty = proteiny + humektanty. Emolienty to substancje tworzące na powierzchni włosa ochronny film, dzięki któremu zamykają w jego wnętrzu inne potrzebne składniki. Należą do nich między innymi oleje. Proteiny są podstawowym budulcem włosów. Mogą być pochodzenia zwierzęcego jak proteiny mleka lub roślinnego jak hydrolizowane proteiny pszenicy. Z kolei humektanty to substancje nawilżające. W rzeczywistości każde włosy mają nieco inne preferencje. Dlatego dzięki trzem różnym kosmetykom będzie nam łatwiej nie tylko kontrolować częstotliwość podawania konkretnych składników, lecz także poznać potrzeby naszych włosów.

Jak chronić włosy przed uszkodzeniami?

W ciągu dnia nasze włosy są narażone na szereg uszkodzeń. Podczas czesania, suszenia gorącym powietrzem, prostowania, przygniatania paskiem torebki czy ciągłego ocierania się o szalik. Także nocą trzemy nimi o poduszkę, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan. Wiele z tych problemów można rozwiązać w prosty sposób, rezygnując z prostownicy, susząc włosy chłodnym nawiewem, czy zmieniając bawełnianą poszewkę na satynową. A czy możemy sięgnąć po kosmetyk, zabezpieczający nasze włosy przed uszkodzeniami? Oczywiście. Jego przykładem może być serum silikonowe. Silikony są substancjami bezpiecznymi w stosowaniu, które chronią przed promieniowaniem słonecznym, wysoką temperaturą, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym uzupełnić pielęgnację?

Na co dzień zazwyczaj nie mamy czasu na bardziej rozbudowaną pielęgnację, dlatego ograniczamy się do szamponu i odżywki. Raz w tygodniu warto użyć maski do włosów, która zawiera znacznie wyższe stężenie składników realnie wpływających na stan naszych kosmyków. W podobnym odstępie czasu można także wykonać olejowanie włosów czy peeling skóry głowy, która tak jak skóra na innych częściach ciała potrzebuje regularnego złuszczania martwego naskórka i dokładnego oczyszczenia. Warto także sięgnąć po mocniejszy szampon, by oczyścić włosy z nadbudowanych składników. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujemy silikony.

Gdzie kupować kosmetyki do włosów?

By pielęgnacja przynosiła oczekiwane efekty, warto sięgać po kosmetyki zawierające bezpieczne i naturalne składniki. Choć drogerie stacjonarne zaczynają się zmieniać, nadal najlepiej jest szukać kosmetyków do pielęgnacji włosów w takich miejscach, jak drogeria internetowa Pięknolubni. W jednym miejscu mamy łatwy dostęp do szerokiej oferty produktów, obejmującej zarówno kosmetyki powszechnie znane i lubiane, jak i mniej popularne, ale tak samo godne uwagi, a często nawet profesjonalne.