Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Plamy na dłoniach to nie tylko defekt skórny, ale też problem natury estetycznej. Osoba, która boryka się z plamami pigmentacyjnymi, odczuwa dyskomfort w czasie spotkań z innymi ludźmi. Przebarwienia na rękach najczęściej dotykają kobiety w starszym wieku. Niezwykle trudno je wywabić, ale dzięki nowoczesnym kosmetykom i zabiegom medycyny estetycznej jest to możliwe. Co więc robić i jakich preparatów używać, aby plamy stały się mniejsze lub całkiem zniknęły?

Skąd się biorą plamy na dłoniach?

Najczęściej tego typu plamy na dłoniach powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, ale wiele lat wcześniej. Nazywane są także plamami starczymi. Widomo, że w starszym wieku barwniki skóry tzw. melanocyty gorzej pracują, dlatego trudniej o odpowiednią ochronę przed promieniami UV. Przypominają piegi lub pieprzyki, a miejscem ich występowania może być także twarz. Mają kolor brązowy i powstają w głębszych warstwach skóry. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale trzeba o nie odpowiednio dbać.

Jak leczyć plamy na dłoniach?

Niezwykle trudno jest usunąć plamy na dłoniach, dlatego na początku należy skorzystać z fachowej porady lekarza dermatologa. Wskazówki do leczenia zmian skórnych ą niezwykle istotne. To przede wszystkim wskazanie metod, które pomogą usunąć defekt skóry oraz monitorowanie postępów i skuteczności podjętych sposobów walki z plamami na twarzy. Warto udać się do salonu odnowy biologicznej, aby skorzystać z dobrych zabiegów estetycznych. To m.in. krioterapia, czyli leczenie zimnem za pomocą ciekłego azotu. Plamy starcze staną się po wymrażaniu mniej widoczne. Następny skuteczny zabieg to laseroterapia, która rozbija barwnik melaniny na drobne cząsteczki, które są wchłaniane przez skórę. Ciekawą alternatywą jest głęboki peeling medyczny, który działa na zasadzie kwasów,. np. glikolowego. Dochodzi do złuszczenia naskórka i pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry.

Krem i inne preparaty na plamy starcze

Zwykłe preparaty rozjaśniające plamy starcze są niewystarczające. Jednak zawsze warto zacząć od domowych sposobów, bo są one proste do wykonania i bezpieczne. Może nie usuną plam w całością, ale delikatnie je rozjaśnią co już będzie sporym osiągnięciem. Domowe peelingi na bazie substancji stosowanych przy głębokich przebarwieniach są bardzo wskazane. Złuszczanie martwego naskórka i pobudzenie skóry do regeneracji to doskonałe przygotowanie do dalszych zabiegów. Dodatkowo watro sięgać po specjalne kremy i maści, które zawierają w składzie emolienty (np. masło shea, olejki), witaminy B3, C, E oraz kwasy np. glikolowy.

Profilaktyka skóry ma duże znaczenie!

Ogromne znaczenie ma również profilaktyką, która chroni skórę przed powstawaniem kolejnych plam lub pogłębianiem się tych starych. Nie można zapominać o nawilżaniu a skory oraz stosowaniu przez cały rok kremów z filtrami UVB i UVA. Konieczna jest też konsultacja z lekarzem na temat przyjmowanych leków, które mogą działać fotouczulająco. Należy też wystrzegać się produktów, które mają składniki fotouczulające. Są to m.in. niektóre zioła np. dziurawiec oraz perfumy na bazie niektórych substancji, np. piżma, niektórych olejków oraz kwasów owocowych i retinolu.

Stosowanie tych wszystkich metod na plamy starcze na pewno zaowocuje postępem. Jeśli do tego dojdzie dieta oparta na antyoksydantach, wtedy można liczyć na jeszcze leszcze efekty.