Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Borykają się z nim zarówno młodzi, jak i dorośli. Charakterystycznym objawem trądziku są zmiany skórne, zlokalizowane w różnych miejscach na ciele, zwłaszcza w okolicy twarzy. Choroba nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego, lecz jej uciążliwe symptomy można złagodzić za pomocą kosmetyków do pielęgnacji.

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik to choroba dermatologiczna o wieloczynnikowej etiologii. Charakteryzuje się zmianami skórnymi, które rozsiane są w różnych miejscach ciała. Najczęściej spotyka się je na twarzy, plecach oraz szyi i ramionach. Charakter tych zmian zależy od typu choroby, ponieważ podzielono ją na kilka rodzajów. Trądzik wieku dorosłego spotyka się rzadko. Ma on cięższy przebieg od tego, który pojawia się w okresie dorastania i zwykle wymaga leczenia farmakologicznego.

Etiologia trądziku jest złożona. Powstawaniu krostek i zaskórników sprzyja szereg czynników. Za głównego winowajcę uważa się zaburzenia hormonalne, ale to nie jedyny czynnik wywołujący chorobę. Zmiany trądzikowe powstają też na tle nerwowym, w wyniku długotrwałego stresu lub nieodpowiedniego stylu życia. Krostki to również rezultat braku bądź niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Wiele osób nie wie, jak pozbyć się trądziku za pomocą kosmetyków, choć pielęgnacja skóry jako kluczowym elementem leczenia tej choroby. Prawdą jest, że nie zawsze da się złagodzić trądzik domowymi sposobami. W przypadku niektórych jego odmian konieczna jest farmakoterapia. Za pomocą kosmetyków do pielęgnacji można jednak zniwelować zmiany, ale produkty powinny być odpowiednio dobrane do typu cery.

Jak pozbyć się trądziku za pomocą produktów do pielęgnacji?

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga szczególnej dbałości o dobór produktów. Cera osoby chorej jest podrażniona, a blokada ujść mieszków włosowych utrudnia odprowadzanie łoju na zewnątrz. Produkty do pielęgnacji powinny być zatem niekomedogenne, co sprawi, że skóra nie będzie się przetłuszczać i predysponować do dalszego rozwoju stanów zapalnych.

Z tego powodu osobom zmagającym się z trądzikiem i zaczerwienieniami twarzy poleca się dermokosmetyki. Są to produkty apteczne, które można użytkować podczas kuracji farmakologicznej. Ich skład jest pozbawiony parabenów, sztucznych barwników i komponentów zapachowych. Te, które są przeznaczone do pielęgnacji cerze trądzikowej, zawierają unikatowe kompleksy cynku. Można nimi goić, koić i redukować podrażnienia. Krem wykazuje również działanie przeciwzapalne, co przy trądziku jest niezmiernie ważne. Można kupić również oczyszczającą piankę do mycia. Dostępność całej linii produktów przeznaczonych do konkretnego typu cery gwarantuje kompleksową i zarazem bezpieczną pielęgnację. Nie ma obaw, że produkty pogorszą kondycję skóry. Minimalizuje się też ryzyko dalszego rozwoju choroby.