Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Jak się okazuje pranie odzieży sportowej wcale nie jest takie oczywiste. Służące nam podczas treningów ubrania nierzadko wykonane są z specyficznych, oddychających tkanin o różnorodnych właściwościach. Dodatkowo – często wysokiej jakości sportowe tekstylia są stosunkowo drogie. Aby móc korzystać z nich przez lata warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji i prania odzieży sportowej. Nasze wskazówki przedstawiamy poniżej.

Pranie odzieży sportowej – podstawowe zasady

Podczas prania odzieży sportowej (niezależnie od jej przeznaczenia) powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych i uniwersalnych zasadach, które sprawią, że odzieżą będziemy cieszyć się tak długo, jak to tylko możliwe.

  1. Postaraj się prać odzież po każdym treningu. Pot, który w dużej części składa się z soli ogranicza oddychalność materiału, wpływając na jego parametry techniczne. Co więcej – im dłużej ubrania będą niewyprane tym trudniej będzie usunąć z nich nieprzyjemny zapach i wywabić plamy.
  2. Inną ważną zasadą dotyczącą tego, jak prać sportowe ubrania, jest unikanie pranie odzieży sportowej z ubraniami wykorzystywanymi na co dzień. Tkaniny, w których trenujemy powinniśmy prać wywrócone na lewą stronę, w niskich temperaturach i stosując krótki program uwzględniający delikatne wirowanie.
  3. Do prania tego rodzaju ubrań nigdy nie dodawaj płynów zmiękczających. Zawarta w nich lanolina wpływa destrukcyjnie na zaawansowane sploty włókien, a odzież traci swoje właściwości. Podczas prania nie stosuj również wybielacza.

Różne rodzaje odzieży sportowej

Dobrze jest pamiętać, że odzież sportowa ma wiele podkategorii. Rozróżniać możemy ją ze względu na wykorzystany do produkcji materiał, ale również ze względu na zastosowane technologie (np. odzież termoaktywna) oraz dodatki – takie jak np. membrany lub gąbki. Niezwykle ważne jest, aby przed pierwszym praniem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta i wskazaniami na metce.

W czym prać odzież sportową?

Jest to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Oczywiście – nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się we wszystkich przypadkach, warto jednak odnaleźć najbardziej odpowiadającą dla siebie metodę. Odradzamy prania odzieży sportowej w zwykłym proszku – nie dość, że najczęściej nie jest on wystarczająco delikatny, to również w jego skład wchodzą wypełniacze, które źle wpływają na tkaniny termoaktywne.

Dobrym pomysłem może być proszek, który był testowany dermatologicznie, jest wydajny, a dodatkowo ma właściwości hipoalergiczne – dobrym przykładem tego rodzaju produktu może być proszek Mr. ZIGGI. Tego rodzaju środki dezynfekujące do prania nie podrażniają skóry, kiedy do niej przylegają. Na rynku dostępne są również specjalne płyny dedykowane do prania odzieży sportowej. Można je kupić w formie jednorazowych saszetek lub butelek – nie jest to jednak rozwiązanie przyjazne środowisku.

Pranie sportowych ubrań – o czym jeszcze warto pamiętać?

Ubrań sportowych nie wolno prasować, suszyć w suszarce bębnowej lub czyścić chemicznie. Posłużą nam one przez lata jedynie, gdy będziemy czytać i stosować się do zaleceń na metce. Co więcej – róbmy oto już przed zakupem, zdarza się bowiem, że producent zastrzega, że odzież należy prać ręcznie. Aby ubrania dobrze się prezentowały warto po wyciągnięciu ich z pralki porządnie je strzepnąć – unikniemy w ten sposób większych zagnieceń. Kontakt z gorącym żelazkiem sprawia, że odzież traci swoje termoaktywne właściwości.