Niektóre leki przeciwbólowe dostępne są wyłącznie na receptę, inne zaś możemy kupić bez uprzednio odbytej wizyty u lekarza. Każdy pacjent powinien wiedzieć, jak prawidłowo przyjmować leki uśmierzające ból, aby nie tylko pomogły one zwalczać dolegliwości, ale również nie zaszkodziły organizmowi.
Spis treści
Zgodnie z ulotką
Do każdego preparatu, który nosi nazwę “lek”, musi zostać dołączona ulotka. Znajdują się w niej różne, wartościowe dla pacjenta informacje, także dotyczące tego, jak w prawidłowy sposób zażywać dany lek. Już przed pierwszym użyciem należy dokładnie się z nią zapoznać. Wielu pacjentów wychodzi z założenia, że leki, które możemy kupić bez recepty, nie mogą nam zaszkodzić. Tymczasem okazuje się, że wiele problemów zdrowotnych wynika z nieprawidłowego przyjmowania leków, na które nie trzeba posiadać recepty. Co ważne, w każdej ulotce znajdziemy informacje dotyczące dawkowania leku. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ częstotliwość zażywania danego leku zależy między innymi od tego, jak wiele zawiera on substancji czynnej. Przykładowo, wielu pacjentów nie zwraca uwagi na zawartość paracetamolu czy ibuprofenu w popularnych lekach przeciwbólowych, zaś każdy preparat może zawierać inną ich dawkę.
Jak przyjmować leki?
Zasadą jest, że leków przeciwbólowych nie przyjmujemy na czczo – mogą one zbytnio obciążyć nasz żołądek. Dotyczy to zarówno osób z nadwrażliwością układu pokarmowego, jak i tych, którzy na taką dolegliwość nie cierpią. Środki przeciwbólowe powinniśmy więc zażywać bezpośrednio po posiłku. Popijajmy je jedynie czystą, przegotowaną lub źródlaną wodą. Wszelkiego rodzaju herbaty, kawy, napoje gazowane czy soki mogą zaburzać wchłanianie leków, a także ich zmniejszać ich przeciwbólowe działanie. Co istotne, leków przeciwbólowych nie można łączyć z alkoholem pod żadną postacią. Pamiętajmy, że alkohol to nie tylko piwo czy wódka – może się on znajdować na przykład w cukierkach, a czasami obficie nasącza się nim biszkopt tortowy. Leki przeciwbólowe przyjmujmy w odpowiedniej dawce, mając przy tym na uwadze, że od momentu przyjęcia leku, do momentu, gdy zacznie on działać, może upłynąć nawet godzina. Wiele osób błędnie sądzi, że preparaty mogą pomóc nam nawet w kilka minut, przez co przyjmuje kolejną dawkę, gdyż nie odczuwa poprawy samopoczucia.
Tylko kilka dni
Większość leków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty, możemy przyjmować jedynie przez 3-4 dni. Jeśli po tym czasie nasz stan zdrowia nie ulegnie poprawie, powinniśmy udać się do lekarza. Leki bez recepty można bowiem stosować doraźnie, natomiast jeśli problem nie mija, to jest to sygnał do podjęcia szerszej diagnostyki lekarskiej. Wiele osób przyjmuje środki przeciwbólowe przez dłuższy okres czasu, nie konsultując tego z lekarzem. Tymczasem takie działanie może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Co ważne, jeśli to lekarz zdecydował o tym, że dany lek przeciwbólowy mamy zażywać dłużej, powinniśmy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty.
Najnowsze komentarze