Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Złota biżuteria to doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji. Nie należy do najtańszych, ale jest trwała i prezentują się niezwykle estetycznie. W jubilerstwie wyróżnia się kilka prób złota. Czym są i jak rozpoznać, że kolczyki wykonane są z wysokiej próby złota? Dziś podpowiadamy!

Co to jest próba złota?

Próba złota określa zawartość złota w stopie metalu. Najprościej mówiąc, próba złota wskazuje, ile czystego kruszcu znajduje się w wyrobie jubilerskim. Jeżeli produkt zawiera 50%, to jest to próba 500. W przypadku, gdy wartość wynosi 58,5%, to mówimy o próbie 585. Dzieje się tak, ponieważ złoto jest bardzo miękkie. Dzięki zastosowanym domieszkom zyskuje m.in. trwałość. Najczęściej spotyka się trzy próby złota: 333, 585, 750. Rzadko spotyka się złoto klasy 600 i 999, ponieważ są one wykorzystywane w celach kolekcjonerskich. Każda próba ma inne cechy charakterystyczne, wytrzymałość i plastyczność.

Jedną z najniższych zawartości złota jest próba 333, zawierająca 33,3% czystego kruszcu. Jej atutem jest wysoka twardość oraz niska cena. Niestety ze względu na dużą zawartość domieszek, może wywoływać reakcje alergiczne. Z kolei najpopularniejsza jest próba 585, która zawiera 58,5% z czystego złota. Wartość uznaje się za najlepszy kompromis pomiędzy wartością złota a właściwościami. Wiele osób decyduje się również na kolczyki próby 750, które zawierają 75% czystego złota.

Która próba złota jest najlepsza?

Nie istnieje najlepsza próba złota. Wszystko zależy głównie od indywidualnego gustu, a także oczekiwań. Jeżeli zależy Ci na atrakcyjnej cenie, to z pewnością lepszym wyborem będzie próba 333 niż 750. Z kolei osoby, które cenią sobie szlachetność wyrobów jubilerskich, poszukują biżuterii na specjalne okazje, pragną podkreślić osobowość, będą bardziej zadowolone z kolczyków o próbie 750.

Natomiast w przypadku, gdy pod uwagę bierzesz zarówno cenę, jak i jakość, zainwestuj w modele o próbie 585. Produkty te mają dobrą jakość w stosunku do ceny i są najczęściej wybierane. Warto mieć świadomość, że im wyższa jest próba, tym wyrób jubilerski jest bardziej miękki i łatwiej go uszkodzić. Z kolei im próba niższa, tym biżuteria jest trwalsza, ponieważ pozostały procent domieszek ma na celu poprawę jej trwałości. Niestety jednocześnie jest bardziej podatna na pokrycie się śniedzią.

Jak rozpoznać, że kolczyki wykonane są z wysokiej próby złota?

Niestety gołym okiem nie będziesz w stanie samodzielnie określić, jakiej próby jest dany wyrób jubilerski. W takim razie jak rozpoznać, że kolczyki wykonane są z wysokiej próby złota? Kupując je w sklepie internetowym, w opisie powinna być zawarta informacja o próbie. Dlatego przed zakupem dokładnie przeczytaj informacje na temat produktu. Ponadto, o próbie poinformuje Cię cena. Im będzie ona wyższa, tym próba większa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z biurem obsługi klienta i zadać pytanie. Z pewnością uzyskasz satysfakcjonująca odpowiedź. Możesz również sprawdzić specjalny certyfikat, który potwierdza jakość wyrobu jubilerskiego.

Dowiedz się więcej na https://bovem.com.pl/pol_m_Zlota-bizuteria_Kategorie_Zlote-kolczyki-186.html