Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Regularne treningi wymagają nie tylko zaangażowania i sporej motywacji, ale także odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu można szybciej i efektywniej uzyskać wymarzone rezultaty. Sprawdź, czy wiesz, o czym musisz pamiętać, rozpoczynając ćwiczenia na siłowni!

Lato i sezon na bikini zbliżają się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek, aby poprawić swoją formę na wakacje. Warto jednak zabrać się do tego z głową! Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ćwiczenia będą łatwiejsze, a efekty bardziej widoczne. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, jeśli chcesz regularnie ćwiczyć!

Zadbaj o stawy

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby rozpoczynające swoją przygodę z siłownią, jest nadmierne obciążanie stawów. Aby o nie zadbać, można stosować preparaty z kolagenem np. https://www.budujmase.pl/odzywki-i-suplementy/najlepszy-kolagen-na-stawy-ranking.html. Na początku zwykle motywacja jest najsilniejsza, przez co wybierane są zbyt intensywne treningi.

Warto także obserwować swój organizm i stopniowo zwiększać obciążenie treningowe. Spowodowana przetrenowaniem kontuzja może mieć różne konsekwencje zdrowotne i będzie też wymagała przerwy w wykonywaniu ćwiczeń.

Dostosuj dietę do aktywności

Aby osiągać jak najlepsze wyniki, trzeba również odpowiednio zbilansować swoją dietę. Regularny wydatek energetyczny sprawia, że może być konieczne zwiększanie kaloryczności posiłków. Przydatne mogą okazać się także suplementy diety dla sportowców. Warto zadbać również o odpowiednie żywienie około treningowe.

Co jeść, aby poprawić swoją sylwetkę?

Indywidualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze można obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów. Warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na energetyczność diety, ale także procentowy udział wszystkich makroskładników – białek, tłuszczów i węglowodanów.

Pamiętaj także o odpowiedniej ilości błonnika. Możesz go znaleźć w świeżych warzywach i produktach pełnoziarnistych. Na rynku dostępnych jest też sporo suplementów diety na odchudzanie z błonnikiem. Ta substancja pomaga zapanować nad nadmiernym apetytem i przyspiesza osiąganie sytości. Dodatkowo ma wszechstronny, dobroczynny wpływ na jelita. Przy diecie bogatej w błonnik należy przestrzegać odpowiedniej podaży płynów.

Jakich posiłków unikać przed treningiem?

Przed wysiłkiem nie zaleca się spożywania potraw ciężkostrawnych, bogatych w tłuszcz i smażonych. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się produkty bogate w węglowodany, które zapewnią energię do ćwiczeń. Warto także zachować odpowiedni odstęp czasu między posiłkiem przedtreningowym a ćwiczeniami. Zaleca się, aby wynosił on około 2 godzin. Jedzenie bezpośrednio przed aktywnością fizyczną może powodować problemy gastryczne – zgagę, nudności i bóle brzucha.

Ustal plan treningowy

Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli Twoje treningi będą odpowiednio zaplanowane – tak, aby optymalnie działać na cały organizm. Warto więc udać się po poradę do profesjonalisty. Pamiętaj także o odpowiedniej dawce odpoczynku i niezbędnej regeneracji organizmu.