Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Naukowcy, lekarze i kosmetolodzy twierdzą, że łatwiej jest zapobiegać procesowi starzenia niż radzić sobie z jego konsekwencjami. To dlatego tak ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia. Jak spowolnić starzenie się, aby nie tylko wyglądać, ale także czuć się młodo przeczytasz w naszym artykule.

Od czego zależy proces starzenia się?

Nasz proces starzenia się w dużej mierze zależy od genetyki, ale jeszcze większy wpływ mamy na niego poprzez nasz styl życia, dietę czy choćby kontrolowanie poziomu stresu. W dodatku wszystko to możemy najczęściej zmienić! Jeżeli wiek chronologiczny odzwierciedla upływ czasu, to wiek biologiczny ukazuje wszystko to, co dzieje się na zewnątrz – jest to najlepszy wskaźnik ogólnego stanu zdrowia. Wiek biologiczny to sposób, w jaki starzeją się nasze tkanki, narządy i układy oraz w jakim stopniu ich stan odpowiada wiekowi chronologicznemu. Obydwa wskaźniki mogą się od siebie znacznie różnić, a rozbieżność ta może wyrażać się nawet w postaci jednej dekady, zarówno w mniejszym, jak i większym stopniu.

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Jak powstrzymać starzenie się? Palenie, picie napojów alkoholowych, zaburzona codzienna rutyna – wszystko to ma ogromny wpływ nie tylko na ogóle samopoczucie, ale także na kondycję skóry. Nikotyna odwadnia Cię, a u palacza skóra staje się sucha i drażliwa. To samo dotyczy alkoholu: z jego powodu skóra traci dużą ilość płynu, a ciągły brak snu może wpłynąć na jej napięcie i wielkość porów. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest radykalna zmiana stylu życia, czyli porzucenie wszystkich złych nawyków. Należy do nich także przejadanie się oraz spożywanie posiłków o zbyt późnej godzinie. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do codziennych ćwiczeń, powinieneś zacząć to robić. Podczas aktywności fizycznej stajesz się bardziej elastyczny, dzięki czemu wygładzają się drobne zmarszczki. Oczywiście, wszystko należy robić z umiarem, ponieważ przeciążenie może być stresujące dla Twojego organizmu.

Pij więcej wody, aby nawilżyć skórę od wewnątrz

Aby schudnąć i poprawić kondycję Twojego ciała pij więcej wody. To także jeden z najskuteczniejszych sposobów na nawilżenie skóry od wewnątrz. Lekarze zalecają picie do dwóch litrów wody dziennie, a jeśli nie jesteś uczulony na owoce cytrusowe, możesz dodać do nich odrobinę soku z cytryny. Nie nadużywaj płynów. Każda osoba ma indywidualny reżim picia. Wsłuchaj się w swój organizm i pij dokładnie tyle płynów, ile potrzebuje Twoje ciało.

Nawilżanie skóry z zewnątrz

Skórę należy również nawilżać z zewnątrz. Kremy są na to jednym z najlepszych sposobów, jednak do ich prawidłowego wyboru należy podchodzić ze szczególną uwagą, ponieważ istnieją specyfiki do różnych rodzajów skóry. Jeśli produkt nie zostanie wybrany prawidłowo, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Istnieją również kremy i preparaty z dużą zawartością witamin i kolagenów, a najlepsze z nich znaleźć możesz z łatwością rankingu https://terdeals.com/pl/ranking/161/ranking-top-5-najlepszych-preparatow-przeciw-starzeniu. Eksperci zalecają nawilżanie skóry 1-2 razy dziennie po uprzednim oczyszczeniu jej z zanieczyszczeń. Bardzo suchą skórę należy wspomagać częściej, w zależności od potrzeb. Nie zapomnij też o filtrach przeciwsłonecznych, które nie tylko pomagają w ochronie przed bezpośrednim działaniem promieni UV, ale także przy regularnym stosowaniu pomagają spowolnić proces fotostarzenia. Zadbaj także o skórę pod oczami – rankingi kremów pod oczy znajdziesz na stronie naszego partnera lenaromul.com.

Jak spowolnić starzenie się przy pomocy diety?

Nie jest tajemnicą, że niezdrowe jedzenie wpływa na stan naszej skóry, wywołując swędzenie, podrażnienia oraz trądzik, a nawet obrzęki i przebarwienia. Dieta powinna być zbilansowana i składać się z białek, tłuszczów oraz węglowodanów, oraz być zdrowa i bogata w warzywa. Wskazane jest też stosowanie mniejszej ilości cukru oraz soli. Ta ostatnia zatrzymuje wodę w organizmie, a to również przyczynia się do nieestetycznej opuchlizny. Kolagen do picia, zdrowe tłuszcze oraz witamina A i E pomogą Ci w walce ze starzejącą się skórą. Zadbaj też o odpowiednią zawartość chlorofilu, który zapobiega rozpadowi kolagenu – białka zapewniającego skórze siłę i elastyczną. Witamina C gra ważną rolę w jego tworzeniu, a likopen chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi.

Staraj się unikać stresu

Sposób na starzenie się skóry to także unikanie stresu, który daje się jej we znaki zarówno w postaci chorób dermatologicznych, jak i oznak starzenia się. Upośledza on zdolność skóry do naprawy oraz wpływa na zawartość elastyny i kolagenu, co powodować może zmarszczki. Poświęcaj kilka minut dziennie na ćwiczenia oddechowe, medytację albo zajęcia jogi. Wypoczynek z przyjaciółmi, robienie tego, co kochasz, spacery na świeżym powietrzu – wszystko to korzystnie wpływa na układ nerwowy. Starając się zachować spokój ducha, możesz nie tylko zachować urodę i młodość na długi czas, ale także zapobiec rozwojowi wielu chorób.