Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Ciąża to czas wyjątkowego zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. Nawet najbardziej zbilansowana dieta nie jest w stanie zaspokoić zwiększonych potrzeb organizmu przyszłej matki. Właśnie dlatego o suplementacji witaminowej w czasie ciąży warto rozmawiać już na jej początku. Jak uzupełniać niedobory w ciąży?

Jak ciąża wpływa na organizm kobiety?

Ciąża zdecydowanie wpływa na organizm kobiety, a wszystko to przez hormony, które mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie. To one odpowiadają za cykl menstruacyjny kobiety, biorą udział w zapłodnieniu, utrzymaniu i rozwoju zarodka.

Wojna hormonów w ciąży jest przyczyną wielu ciążowych dolegliwości, zachcianek i wahań nastroju. To dlatego ciężarna kobieta w ciągu jednej chwili potrafi śmiać się i płakać, zmieniać zdanie, marudzić i się martwić.

Jak odżywiać się w ciąży, by uzupełniać braki?

Co jeść w ciąży, by uzupełniać braki? Podstawą jest zbilansowana dieta. Jedzenie w ciąży powinno być bogate w substancje odżywcze, zdrowe i dobrze zbilansowane. Nadmiar zbędnych kalorii nie służy ani mamie, ani rosnącemu dziecku. Natomiast powstałe w czasie ciąży niedobory substancji odżywczych mogą powodować zarówno nieprawidłowy przebieg ciąży, wady rozwojowe płodu, jak i konsekwencje dla dziecka na resztę jego życia.

Dieta w ciąży powinna zawierać:

  • pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego dostarczane z mlekiem i jego przetworami, mięsem, drobiem i rybami oraz roślinami strączkowymi,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 (kwas dokozaheksaenowy-DHA i eikozapentaenowy-EPA) – znajdziemy je w oleju słonecznikowym, rzepakowym, kukurydzianym i sojowym, tłustych rybach – śledziu, makreli, łososiu oraz orzechach włoskich i siemieniu lnianym,
  • węglowodany złożone i błonnik pokarmowy pochodzące z grubych kasz, pieczywa razowego i płatków owsianych,
  • składniki mineralne i witaminy zawarte w warzywach, owocach i produktach zbożowych.

Kobiety w ciąży powinny pić więcej wody, ponieważ jest ona potrzebna do wytwarzania płynu owodniowego oraz rozwoju tkanek płodu. Wypijanie dziennie około dwóch lub trzech litrów wody pomaga także zredukować odczuwane dolegliwości takie jak mdłości, wymioty, zaparcia, suchość skóry i infekcje dolnego odcinka dróg moczowych.

Czego nie jeść w ciąży? Zrezygnuj z jedzenia surowego mięsa i jajek, by ograniczyć ryzyko zatrucia bakteryjnego. Dokładnie myj warzywa i owoce, które mogą być źródłem jaj pasożytów. Wyeliminuj sery i inne przetwory mleczne z niepasteryzowanego mleka (np. niektóre sery pleśniowe).

Niezbędne witaminy

Specjaliści z dziedziny ginekologii i położnictwa zgadzają się, że do podstawowych substancji, których suplementacja w ciąży jest bardzo ważna, zalicza się kwas foliowy, witaminę D, jod, DHA oraz żelazo. W ciąży pozostałe mikroelementy i makroelementy powinny być suplementowane tylko w przypadku stwierdzenia ich niedoborów w badaniach.

Ważne suplementy dla kobiet w ciąży

W grupie najważniejszych substancji, które powinna przyjmować przyszła mama, jest wiele składników mineralnych i witamin. Nie można jednoznacznie wskazać preparatu dostępnego na rynku, który będzie idealny dla każdej kobiety, bo każda jest inna i ma inne potrzeby. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zdecydowanie odradza przyjmowanie preparatów wielowitaminowych, gdyż bardzo często zawierają one substancje, których niedobór występuje bardzo rzadko. Pamiętaj, że lekarz ginekolog posiada odpowiednie kompetencje i z pewnością najlepiej doradzi, jakie suplementy w ciąży będą najbardziej odpowiednie.

Kiedy brać kwas foliowy?

Kwas foliowy jest niezbędny już na etapie przygotowań do poczęcia, a także w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Odpowiednia jego ilość zmniejsza ryzyko wystąpienia u płodu wad ośrodkowego układu nerwowego (rozszczepu kręgosłupa czy bezmózgowia) oraz wad serca i układu moczowego.

Idealnym momentem na uzupełnienie kwasu foliowego (witaminy B9) jest pierwszy trymestr ciąży (do 12. tygodnia). Zaleca się, by rozpocząć suplementację przed zajściem w ciążę w dawce minimum 0,4 mg/dobę i utrzymywać suplementację do zakończenia drugiego trymestru ciąży.