Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Mówi się, że uśmiech jest naszą wizytówką. Śnieżnobiałe zęby to marzenie wielu osób – jak uzyskać taki efekt, jeśli na ten moment wstydzimy się pokazywać nasze uzębienie w szczerym uśmiechu?

Kolor uzębienia – z czym jest związany?

Na początek warto wiedzieć, że nasze naturalne uwarunkowania genetyczne mają największy wpływ na to, jakiego koloru są nasze zęby. Jeśli w naszej rodzinie białe zęby są dziedziczone – prawdopodobnie nie będziemy mieć większych kłopotów z jego zachowaniem. Poważniejszy problem mają osoby o naturalnie lekko żółtym kolorze kości. Moda na śnieżnobiałe zęby absolutnie nie promuje naturalności – tymczasem większość osób kwalifikuje się jednak do grupy posiadającej zęby żółtawobiałe czy nawet żółtawobrązowe!

Kolor zębów zmienia się na przestrzeni lat – wpływ na to mają zmiany zachodzące w organizmie, ale także nawyki żywieniowe, przyjmowane leki, zażywane używki i rodzaj pielęgnacji.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Najważniejszą drogą do uzyskania śnieżnobiałych zębów jest ich regularne szczotkowanie – bez odpowiedniej higieny, na którą składa się mycie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowej z użyciem nici dentystycznej – nie osiągniemy satysfakcjonującego efektu. Dobrze jest także rozważyć zmiany żywieniowe – picie kawy, czerwonego wina, herbaty przyczynia się do odbarwiania się zębów w niepożądane gamy kolorystyczne.

Do najpopularniejszych domowych i bezpiecznych sposobów na białe zęby zalicza się szczotkowanie ich przy pomocy kurkumy lub sproszkowanego aktywnego węgla. Specjaliści przestrzegają przed sięganiem po sodę oczyszczoną czy sól, ponieważ używanie ich może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa.

Wymienione sposoby mają szansę wybielić zęby o jeden-dwa odcienie, jednak największą poprawę widać przy raczej naturalnie jaśniejszym uzębieniu. Osoby, których problemem jest mocne zażółcenie uśmiechu prawdopodobnie nie zauważą większej różnicy. Dla nich przeznaczone są zabiegi gabinetowe, wykazujące się niebywałą efektywnością.

Wybielanie zębów w gabinecie

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym ma szereg zalet. Po pierwsze, jest znacznie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż jakiekolwiek domowe sposoby. Nim lekarz podejmie się tego estetycznego zabiegu sprawdza, czy stan naszego uzębienia pozwala na jego przeprowadzenie. W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych czy zmian próchniczych nie jest to możliwe, ponieważ wybielanie może doprowadzić do nasilenia się objawów i w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze metody wybielania na fotelu stomatologicznym, to wyróżnia się nakładkowe wybielanie zębów oraz laserowe wybielanie. W przypadku tego pierwszego konieczne jest wykonanie odcisku, na podstawie którego wykonywana jest indywidualna proteza do nakładania wraz z substancją wybielającą. Warto wiedzieć, że w drogeriach dostępne są tego typu rozwiązania, jednak mniej skuteczne właśnie ze względu na fakt, że nakładki są w rozmiarze uniwersalnym i nie przylegają odpowiednio do uzębienia.

Po zakończonym zabiegu koniecznie należy się dowiedzieć, jak dbać o zęby – profilaktyka jest niezbędna, aby jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem.

Dobrze jest decydować się na placówki, których specjalizacją jest wybielanie zębów – stomatolog Warszawa to fraza, jaką można wpisać w wyszukiwarkę, aby sprawdzić możliwości w naszym mieście.