Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Hydrolaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które szukają kosmetyków o uniwersalnym działaniu. Wody kwiatowe można stosować jako tonik, mgiełkę do ciała, a także w charakterze dodatku do maseczek, odżywek, kremów i różnych innych kosmetyków DIY. Jeśli nie wiesz, który hydrolat wybrać dla siebie, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Dlaczego warto stosować hydrolaty?

Hydrolaty, nazywane też wodami kwiatowymi lub roślinnymi, to znakomite uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry. Uzyskuje się je w procesie destylacji parą wodną aromatycznych części kwiatów i roślin. Warto zaznaczyć, że najlepsze hydrolaty otrzymuje się podczas produkcji mającej na celu wytworzenie wyłącznie wody kwiatowej. Hydrolat, który jest produktem ubocznym otrzymanym po destylacji olejków eterycznych, jest gorszej jakości.

Zaletą hydrolatów jest niezwykle lekka formuła i delikatne działanie. Składają się one głównie z wody oraz ze składników aromaterapeutycznych. Ich odczyn jest obojętny bądź lekko kwaśny, zbliżony do pH ludzkiej skóry. Zaleca się stosować je na świeżo umytą skórę twarzy, której należy przywrócić prawidłowy poziom pH, zanim rozpocznie się kolejne etapy pielęgnacji. Oczywiście zastosowań hydrolatów jest znacznie więcej. To dzięki nim udoskonalisz maseczkę do twarzy na bazie glinki bądź alg, warto je też łączyć z kwasem hialuronowym, kremami do twarzy i balsamami do ciała, a także z olejami. Hydrolat może być również ważnym składnikiem szamponów i odżywek do włosów. Jeśli jesteś zainteresowana przygotowaniem własnych kosmetyków, to koniecznie pomyśl o zakupie hydrolatu, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jeżeli wolisz jednak stosować drogeryjne kosmetyki, to pamiętaj, że do nich również można dodawać nieco tego produktu.

 

Dobierz hydrolat do potrzeb skóry

Hydrolaty działają delikatnie, ale zanim zdecydujesz się na ich używanie, sprawdź, czy produkt, który Cię zainteresował, jest polecany do Twojego typu skóry. Hydrolaty mogą działać silnie nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, matująco i przeciwzapalnie. Niektóre z nich ograniczają wydzielanie sebum, redukują rumień, a także działają antyoksydacyjnie. Powstają również hydrolaty o dość złożonym działaniu, czego przykładem jest hydrolat różany, który mocno nawilża, a do tego ujędrnia skórę, wygładza zmarszczki i łagodzi zaczerwienienia. Jest on idealny do cery dojrzałej oraz wrażliwej. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w preparat przydatny w pielęgnacji skóry trądzikowej, postaw na hydrolat czystka ladanowego. Pamiętaj też o tym, że zapachy hydrolatów także mają znaczenie. Niektóre z nich, np. hydrolat lawendy czy neroli mają działanie relaksujące, inne, w tym rozmarynowy, orzeźwiają i poprawiają koncentrację. Więcej informacji o różnych rodzajach hydrolatów znajdziesz tutaj: Hydrolaty – czym są i jak je stosować?

Obserwuj swoją cerę

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka różnych hydrolatów, których działanie się uzupełnia. Obserwuj swoją skórę, ponieważ jej potrzeby mogą się zmieniać, np. w zależności od pór roku. Jeśli masz mieszaną cerę, hydrolat do skóry tłustej stosuj na wewnętrzne partie twarzy, a na policzki aplikuj inny rodzaj tego produktu. Miej też na uwadze, że każdy kosmetyk może uczulać, więc najpierw przetestuj nowy hydrolat na niewielkim obszarze skóry.