Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Siedzący tryb życia, stres oraz brak regularnej aktywności fizycznej to jedne z najczęstszych przyczyn występowania napięcia i bólu mięśni. Nadmiar obowiązków i brak czasu sprawiają, że napięcie często towarzyszy nam nieprzerwanie i powoli zapominamy, czym jest relaks. Z pomocą przychodzą salony masażu oferujące zabiegi, które nie tylko relaksują, lecz również pomagają pozbyć się bólu i napięcia. Aby masaż był efektywny i przyniósł oczekiwane rezultaty, należy wyposażyć gabinet w niezbędny sprzęt. Najważniejszym meblem w salonie jest profesjonalne łóżko do masażu, które umożliwia przeprowadzenie wielu różnorodnych zabiegów. Jak wybrać stół do masażu i o czym nie można zapomnieć, aranżując gabinet przyjazny klientowi?

Łóżko do masażu – jakie wybrać?

Stół do masażu to sprzęt do rehabilitacji, na którym nie warto oszczędzać. W związku z tym, że stół jest głównym miejscem pracy masażysty, warto pamiętać o tym, by wybrać solidny, wygodny, stabilny i wytrzymały sprzęt, który posłuży na wiele lat intensywnego użytkowania. Tani stół do rehabilitacji tylko z pozoru pozwala generować oszczędności – w ciągu kilku pierwszych lat (jeśli nie miesięcy) będzie prawdopodobnie nadawał się do wymiany, gdyż jego konstrukcja przestanie być stabilna (a tym samym bezpieczna), nie mówiąc już o stanie taniej tapicerki.

Łóżko do masażu powinno być:

  • stabilne – najlepiej wykonane z malowanych proszkowo rur stalowych, które są wytrzymałe i odporne na korozję,

  • regulowane – manualna, elektryczna lub hydrauliczna regulacja wysokości zwiększa komfort masażu,

  • wytrzymałe – tapicerka powinna być odporna na działanie olejków do masażu i środków dezynfekcyjnych,

  • wygodne – leże powinno być wykonane z odpornej na odkształcenia pianki poliuretanowej.

Jeśli szukasz wysokiej jakości stołu do masażu, zwróć uwagę na profesjonalny sprzęt do rehabilitacji wykorzystywany w gabinetach fizjoterapii. Stół rehabilitacyjny od renomowanego producenta sprzętu medycznego świetnie sprawdzi się w salonach masażu oferujących zabiegi lecznicze i kierujących swoją ofertę nie tylko do osób szukających masażu relaksacyjnego, lecz także do pacjentów po przebytych urazach.

W salonach masażu dobrze sprawdzi się również klasyczna leżanka medyczna na drewnianym stelażu. W przeciwieństwie do stołów leżanki nie mają zazwyczaj regulowanej wysokości, lecz wyróżniają się wysoką estetyką i doskonale pasują do przytulnego wystroju. Decydując się na drewnianą kozetkę, warto wybrać produkt ze stelażem z drewna bukowego, które jest materiałem wytrzymałym i solidnym. Tapicerka, podobnie jak w przypadku stołu rehabilitacyjnego, powinna być odporna na działanie olejków, wody i płynów do dezynfekcji. Najlepszą opcją jest materiał skóropodobny pokryty warstwą PCW lub winylu.

Jak stworzyć przytulną atmosferę w salonie masażu?

Łóżko do masażu to główny, lecz nie jedyny element wyposażenia salonu. Przychodząc na masaż, klient pragnie się głęboko zrelaksować, dlatego należy zadbać o to, by aranżacja była przytulna, harmonijna i sprzyjająca odpoczynkowi. Wystrój powinien być także spójny i zachęcający – już od samego progu. Zadbaj więc nie tylko o aranżację miejsca masażu, lecz także o to, jak będzie wyglądała poczekalnia czy łazienka. W salonach masażu świetnie sprawdza się naturalne drewno, dlatego możesz postawić na tego typu dodatki. Pamiętaj również o neutralnej, kojącej kolorystyce. Salon masażu to nie miejsce na krzykliwe barwy i wzorzyste tapety – zamiast tego wprowadź delikatne pastele.

Niebagatelne znaczenie ma również jakość kosmetyków stosowanych podczas masażu. Zadbaj o to, by olejki były hipoalergiczne, bezpieczne dla skóry i jak najbardziej naturalne. Jeśli decydujesz się na wystrój z dodatkiem świec, postaw na wosk sojowy lub pszczeli, który jest zdrowszy dla układu oddechowego niż parafina.

Przytulną atmosferę można najłatwiej stworzyć poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia. Zamiast światła białego lub niebieskiego, które ma działanie pobudzające, postaw na światło ciepłe, do 4000 K. W ten sposób klient poczuje się zrelaksowany jeszcze zanim rozpoczniesz masaż. Jeśli w salonie znajduje się okno, nie zapomnij o montażu rolet, które ograniczą przenikanie naturalnego światła.

O czym jeszcze należy pamiętać, aranżując salon masażu?

Jeśli chcesz, by Twój salon prezentował się estetycznie przez długi czas, wybieraj materiały, które są łatwe w czyszczeniu. Stół do masażu powinien być pokryty tapicerką odporną na olejki i środki do dezynfekcji. Na rynku dostępne są już również tapicerki z zaawansowaną technologią jonów srebra, które wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi i plamoodpornymi, a przy tym hamują osadzanie się nieprzyjemnych zapachów na powierzchni materiału.

Podłogi i ściany również muszą być pokryte wytrzymałymi i łatwymi w czyszczeniu materiałami, podobnie jak wszystkie sprzęty znajdujące się w salonie. Produkty wykonane z łatwo zmywalnych materiałów są nieco droższe, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwróci. W przeciwieństwie do tapicerek o słabej odporności na ścieranie te łatwo zmywalne posłużą na lata użytkowania.