Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Nasza skóra to ważny element naszej aparycji i gdy mamy problemy skórne dopiero doceniamy czas, w którym była ona zdrowa i pięknie się prezentowała.

Żeby móc ciszyć się ze zdrowej skóry potrzeba nieco wiedzy i zapału do jej pielęgnacji. Ważna jest systematyczność i obserwowanie naszego ciała. Z tego artykułu dowiesz się o różnych typach cery oraz o tym, jak o skórę dbać najlepiej.

Cera cerze nierówna

Dużo się słyszy w przestrzeni publicznej o cerze tłustej, której często towarzyszą zmiany trądzikowe i zaskórniki, przez co właśnie zyskała ona sobie sławę „problematycznej”. Cerę tłustą lub mieszaną łatwiej rozpoznać, gdyż jej posiadacze i posiadaczki zmagają się z tłustym filtrem pojawiającym się na twarzy, często występującym w strefie T. Jednak jest wiele osób, które z rozpoznaniem typu swojej cery mogą mieć problem. Najczęściej spotkać możemy się z typami cery: normalnej, tłustej, mieszanej, suchej, wrażliwej i dojrzałej. Jak rozpoznać, która z nich jest naszą?

Normalna – cechą charakterystyczną cery normalnej jest brak tendencji do przesuszania i przetłuszczania się skóry. Osoby posiadające cerę normalną nie mają problemów takich jak pieczenie, swędzenie czy ściąganie skóry. Nie występują na niej wykwity skórne ani zaczerwienie.

Tłusta – przetłuszczanie się skóry to wynik zaburzenia pracy gruczołów łojowych, które produkują nadwyżkę sebum. Na co dzień produkcja sebum jest niezbędna do tego, aby skóra zachowała swoją barierę hydro-lipidową. Jest ona bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania skóry, ponieważ jej rolą jest przede wszystkim ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Skóra posiada naturalny mechanizm regulujący poziom sebum: gdy jego ilość spada, to produkcja gruczołów łojowych się wzmaga. Stąd często efekt błędnego koła przy stosowaniu kosmetyków intensywnie wysuszających i silnie matujących przy braku dbałości o odpowiedni poziom nawilżenia.

Mieszana – jest wynikiem zaburzeń równowagi wodno-tłuszczowej skóry. U osób posiadających ten rodzaj cery możemy wyróżnić na twarzy partie tłuste, czyli tzw. Strefa T (czoło, nos, broda) oraz suche (najczęściej policzki).

Sucha – Funkcjonowanie cery suchej jest zależne od pory roku – zimą oddaje więcej wilgoci do powietrza, latem jest wysuszona od słońca . Czynniki te powodują złamanie płaszcza lipidowego, czyli produkcję zbyt małej ilości sebum, które nieskutecznie chroni skórę.

Wrażliwa – jest definiowana, jako nadmiernie reagująca na czynniki zewnętrzne, jednak na jaki dokładnie zareaguje oraz w jaki sposób to zrobi, jest bardzo indywidualne. Skóra wrażliwa może reagować na substancje zapachowe i detergenty, silny wiatr, promienie słoneczne, niską oraz wysoką temperaturę, pożywienie np. ostre przyprawy, alkohol.

Dojrzała – charakteryzuje się przede wszystkim utratą jędrności i elastyczności. Z wiekiem dochodzi do zaniku włókien kolagenowych, elastynowych oraz utraty kwasu hialuronowego. Spowalnia się również metabolizm oraz samo regeneracja. Zamiany zachodzące we wnętrzu skóry wpływają także na jej koloryt i nawilżenie.

Jak widać poznanie swojego typu cery jest ważne, gdyż wpłynie na dobranie odpowiedniej metody pielęgnacji, która to z kolei przyniesie najbardziej optymalne rezultaty.

Pielęgnacja skóry

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu pielęgnowania skóry, który zadziała u wszystkich. Dobra pielęgnacja często jest wynikiem prób i błędów oraz obserwacji i słuchania naszego ciała i skóry. Jest jednak kilka złotych zasad, które może zaimplementować każdy i przyniesie to wiele korzyści.

  1. Nawilżaj! Każda cera potrzebuje nawilżenia, nawet a może szczególnie wtedy, gdy się przetłuszcza. Nawilżanie zarówno od środka (picie dużej ilości wody), jak i od zewnątrz (stosowanie nawilżających kremów naturalnych codziennie rano oraz wieczorem), sprawi, że skóra dłużej pozostanie jędrną i napiętą.
  2. Chroń! Jednym z zabójców naszych włókien kolagenowych jest słońce. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, jak małe rzeczy, takie jak nakładanie kremu z filtrem każdego ranka może spowolnić starzenie się naszej skóry i utrwalanie przebarwień.
  3. Wybieraj mądrze! Dobre wybory, takie jak zielona i zdrowa dieta, wysiłek fizyczny, stosowanie kosmetyków naturalnych w duecie z tymi syntetycznymi może okazać się kluczem do sukcesu w naszej podróży po zdrową skórę.