Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Rozwój technik przeszczepu włosów zwiększył możliwości pomocy pacjentom z oznakami łysienia. Czym charakteryzują się poszczególne metody i która jest najlepsza? O tym decyduje lekarz indywidualnie dla każdej osoby, na podstawie wskazań i całego wywiadu medycznego. Warto jednak wiedzieć, jakie techniki tego zabiegu są obecnie stosowane, czym się charakteryzują i ile kosztuje przeszczep włosów.

Najczęściej stosowane techniki przeszczepu włosów

Wśród aktualnie wykonywanych metod transplantacji włosów zwykle stosuje się technikę:

  • FUE 
  • FUE UNSHAVEN
  • Strip.

Każda z metod różni się przebiegiem. Dlatego indywidualne preferencje pacjenta powinny zostać przedstawione lekarzowi, który oceniając ogólny stan zdrowia i rozległość obszaru zabiegowego dobierze odpowiednią technikę przeszczepu. 

Przeszczep włosów metodą FUE

Metoda FUE (Follicular Unit Extraction) polega na pobraniu punktowym mieszków włosowych (zwykle z tyłu głowy oraz z boków), które następnie przeszczepiane są w inne miejsce. Jest to technika bez użycia skalpela i narkozy. Zabieg metodą FUE przeprowadzany jest m.in. u pacjentów z łysieniem plackowatym oraz u tych, którzy chcieliby obniżyć linię włosów. FUE stosuje się zwykle u osób poniżej 50 roku życia.

Transplantacja włosów metodą FUE UNSHAVEN

Technika FUE UNSHAVEN wyróżnia się tym, że okolica, z której pobierany będzie materiał do przeszczepu nie musi być golona. Dzięki temu reszta włosów może przysłonić miejsce, z którego wyodrębniono materiał do przeszczepu.

Metoda Strip

Jest to technika starsza od metody FUE. Polega ona na wycięciu paska zawierającego owłosioną skórę głowy z okolicy potylicznej. Warto jednak wiedzieć, że w wyniku takiego zabiegu w miejscu poboru materiału pozostaje blizna.

Ile kosztuje przeszczep włosów? 

Koszt zabiegu przeszczepu włosów zależy w dużym stopniu od wybranej techniki, ale też od rozległości obszaru do transplantacji. Pełny koszt stanowi więc kwestię indywidualną, którą można oszacować dopiero po zbadaniu pacjenta. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są refundowane przez NFZ. W dużych klinikach istnieje jednak możliwość wykonania przeszczepu włosów, korzystając z kredytu. Warto w takich sytuacjach zwrócić uwagę, na ile rat rozłożona jest cała kwota i czy są to raty 0%. Dzięki takim udogodnieniom zabieg jest łatwiej dostępny dla większej liczby pacjentów. 

Podsumowując, aby wybrać odpowiednią dla siebie metodę przeszczepu włosów należy skontaktować się ze specjalistą. Lekarz przeanalizuje stan zdrowotny pacjenta, wyniki badań laboratoryjnych, a także przyczynę łysienia. Na podstawie uzyskanych informacji zapada decyzja o technice zabiegowej. Następnie pacjent otrzymuje szczegółowe informacje o zabiegu oraz o tym, ile kosztuje przeszczep włosów w jego przypadku. Po akceptacji wszystkich tych czynników rozpoczynają się przygotowania do zabiegu.