Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Coraz więcej Polaków ma przynajmniej jeden tatuaż. Dane z 2017 roku wskazują, że aż 8% naszych rodaków może się pochwalić własnym dziełem sztuki na skórze. Podejrzewamy, że statystyka ta jest już nieaktualna. Na dziary decydują się zarówno bardzo młodzi ludzie, jak i dorośli, a także dojrzali. Niestety, wielu z nich brakuje wiedzy na temat codziennej pielęgnacji i tego, czym smarować tatuaż, by długo zachował wyraźne kontury i kolory. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać odpowiedni krem i czym się kierować podczas poszukiwania odpowiedniego kosmetyku.

Po co smarować tatuaż?

W pierwszych dniach od wykonania tatuażu odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie. Przyspiesza gojenie i regenerację naskórka, nawilża skórę i redukuje podrażnienia. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że świeży tatuaż należy traktować jak otwartą ranę, która jest szczególnie podatna na zakażenia.

Kiedy ta już się zagoi, może wystąpić uciążliwe swędzenie, a także wyraźne łuszczenie wytatuowanego miejsca. Warto jednak wiedzieć, że drapiąc podrażnioną skórę można wywołać niebezpieczne stany zapalne i infekcje, które często prowadzą do całkowitego zniszczenia wzoru. Z tego powodu tak istotne jest, by od razu po wykonaniu tatuażu zastosować odpowiednią pielęgnację.

Na rynku dostępne są specjalistyczne kremy i masła, które wyróżniają się odpowiednią formułą i składem. Najważniejsze są ich właściwości przeciwzapalne i odżywiające naskórek. Dobrze skomponowane kremy chronią także wzór przed czynnikami zewnętrznymi i wspomagają szybszą regenerację skóry. Dobry kosmetyk to też taki, który nie pozostawia śladów ani tłustego filmu. Krem do pielęgnacji tatuażu znajdziesz między innymi w ofercie polskiej marki Neba. Naturalny skład w tym przypadku to przede wszystkim oleje (np. konopny czy olej kokosowy) czy masła (np. masło shea), które przyspieszają gojenie tatuażu.

Jak długo smarować tatuaż?

Wielu z nas wydaje się, że wystarczy poprzestać na pielęgnacji tatuażu w początkowym okresie gojenia, czyli w pierwszych tygodniach. Wtedy rzeczywiście jest kluczowe by dbać o tatuaż i ma znaczenie dla żywotności wzoru, którym mamy przecież zamiar cieszyć się przez długie lata. Jednak pamiętaj: należy troszczyć się nie tylko o nowy tatuaż, ale także o te, które mamy od dawna. Dzięki temu ich kolory pozostają żywe, a kontury wyraźne. Na początku smarujemy naskórek co 2-3 godziny po umyciu delikatnym mydłem i osuszeniu papierowym ręcznikiem. Następnie nakładamy cienką warstwę kremu lub masła, które odżywia skórę i redukuje stan zapalny. Warto wybrać hipoalergiczny kosmetyk i zawczasu przetestować go na innej części ciała, by upewnić się, że nie dochodzi do reakcji alergicznej.

Później należy nakładać taki produkt 3 razy dziennie, a kiedy proces gojenia się zakończy – po każdej kąpieli, optymalnie 2 razy dziennie. Ponadto za każdym razem wychodząc na słońce należy stosować krem ochronny, ponieważ tego rodzaju kosmetyki ograniczają wpływ szkodliwego promieniowania ultrafioletowego oraz temperatury. Ciepło sprawia, że cząsteczki tuszu wprawiane są w mikroruchy, co prowadzi do pogorszenia jakości wzoru. Można się przed tym ochronić poprzez stosowanie odpowiedniego kosmetyku.

Naturalny krem do tatuażu Neba

Jeśli zastanawiasz się, czym smarować tatuaż, pierwszą odpowiedzią jest to, by wybierać przebadane i certyfikowane preparaty. Niezależnie od atestów, którymi chwali się dana firma, ważne jest, by znaleźć bezpieczny dla siebie skład. Naturalne, nietestowane na zwierzętach masła i kremy do tatuażu znajdziesz w ofercie polskiej marki Neba. To unikalne formuły, które zwiększają zdolności regeneracyjne skóry, redukują stan zapalny i zaczerwienienie, zapobiegają swędzeniu i ograniczają złuszczanie. Dzięki temu gojenie przebiega w kontrolowany sposób, co przekłada się na lepsze efekty końcowe. Pamiętaj, że w tym okresie wzór nieznacznie blaknie – można to ograniczyć dzięki kremom i masłom Neba. Marka proponuje także delikatną piankę myjącą, która ogromnie pomoże Twojej skórze w pierwszych dniach. Te kosmetyki pomogą Ci zachować efektowne, żywe kolory tatuażu, głębokie czernie i ostre, wyraźnie zarysowane kontury na długi czas. A przecież o to w tym chodzi – by wzór zdobił skórę!