Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Wózki wielofunkcyjne to wózki dziecięce wyróżniające się wielością zastosowań oraz funkcji. Stanowią bowiem połączenie wózka głębokiego ze spacerówką, a to za sprawą stelaża, na którym można zamontować zarówno gondolę, jak i siedzisko spacerowe. W związku z tym przeznaczone są dla dzieci od urodzenia nawet do 4. roku życia, w zależności od maksymalnego udźwigu siedziska. Ponadto do tej samej ramy pasuje niekiedy fotelik 0-13 (nosidełko).

Wózek wielofunkcyjny – podstawowe elementy składowe

Wózki wielofunkcyjne w zależności od zestawu składają się z ramy, gondoli i siedziska spacerowego. Ponadto – w przypadku wózka 3w1 – posiadają fotelik samochodowy z kategorii wagowej 0-13 kg oraz bazę do fotelika, jeśli chodzi o wózek 4w1.

Rama wózka z kołami stanowi podstawę każdego wózka wielofunkcyjnego. Stelaż powinien być solidny i wykonany z materiałów wytrzymałych, ponieważ umożliwia montaż wszystkich elementów wózka wielofunkcyjnego. Powinien być też skonstruowany w taki sposób, by szybko i bez wysiłku dało się go dopasować do potrzeb rosnącego dziecka. Ponadto należy zwrócić uwagę na koła, na których rama została osadzona. Dobry wózek wielofunkcyjny to model dobrany do warunków terenowych najczęstszych tras spacerowych.

Gondola noworodkowa to element pozwalający na bezpieczne spacery z noworodkiem do momentu osiągnięcia przez dziecko 6. miesiąca życia lub wagi około 9 kg. Zapewnia mu pozycję leżącą podczas spacerów, czyli jedyną właściwą pozycję dla tak małych dzieci. Niektóre spacerówki posiadają siedzisko rozkładane na płasko, jednak są one niewystarczające dla użytkowników, którzy nie skończyli jeszcze pół roku. Nie zabezpieczają go bowiem przed wysunięciem się z wnętrza.

Z części spacerowej wózka wielofunkcyjnego korzysta się najdłużej. Niektóre modele pozwalają na przewożenie dziecka do osiągnięcia przez nie wagi 15 kg, inne natomiast mają maksymalny udźwig wynoszący 22 kg, czyli posłużą przez cały okres wózkowania. Należy się upewnić, czy dana spacerówka ma regulowane podnóżek i kąt nachylenia oparcia, szelki bezpieczeństwa, pałąk poprzeczny oraz dużą budkę, która ochroni dziecko przed słońcem oraz wiatrem, a także opadami atmosferycznymi.

Wózki 3w1 z fotelikiem 0-13 kg

Najważniejszym elementem zestawu 3w1 jest fotelik samochodowy z grupy 0+. Wybierając idealny model wózka wielofunkcyjnego 3w1 należy zatem skupić się na nosidełku, gdyż ma on chronić dziecko podczas podróży i zapewnić mu wysoki stopień bezpieczeństwa w razie ewentualnej kolizji. Powinno się zwrócić uwagę, czy fotelik dla noworodka 0-13 był przetestowany przez niezależne instytucje takie jak ADAC lub Test Plus. Wysokie noty potwierdzają skuteczność i niezawodność systemów bezpieczeństwa zastosowanych przy produkcji.

Warto też wiedzieć, że nosidełko w przypadku wózka wielofunkcyjnego jest bardziej funkcjonalne niż zwykły fotelik 0-13 dla noworodka. Dzięki specjalnym adapterom można bowiem umieścić nosidełko ze śpiącym dzieckiem na ramie wózka, nie zakłócając jego snu. W ten sposób fotelik 0-13 tworzy wraz ze stelażem wózka wielofunkcyjnego wygodny system podróżny.

Wózki z fotelikiem i bazą 4w1

Kupując wózek dla noworodka 4w1 również należy pamiętać, że najważniejszy element stanowi nosidełko. Ten zestaw w porównaniu do wózka 3w1 jest powiększony o bazę do fotelika 0-13. Baza może być mocowana zarówno w samochodzie, który posiada ISOFIX, jak i w pojazdach bez tego systemu. Wówczas montuje się ją za pomocą trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Niekiedy umożliwia tworzenie systemu modułowego. Wówczas na tej samej bazie można zamocować fotelik z kolejnej grupy wagowej.

Baza skutecznie ułatwia korzystanie z fotelika samochodowego dla najmłodszych dzieci. Skraca bowiem czas instalacji fotelika przed rozpoczęciem każdej podróży, a także optymalizuje poziom bezpieczeństwa pasażera w czasie jazdy. Przed wyruszeniem w drogę wystarczy ustawić na platformie fotelik z dzieckiem i delikatnie go docisnąć. O poprawnie przeprowadzonym mocowaniu poinformuje sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna.

Na co się zdecydować?

Najbardziej efektywnym i bezpiecznym dla dziecka rozwiązaniem, będzie wielofunkcyjny wózek dziecięcy 4w1 z uniwersalną bazą umożliwiającą tworzenie systemu modułowego oraz spacerówką o maksymalnym udźwigu 25 kg. Taki wózek wielofunkcyjny posłuży przez cały okres wózkowania. Ponadto pomieści niezbędne podczas spacerów akcesoria dziecięce, a niejednokrotnie również okazjonalne zakupy.

Wózki wielofunkcyjne stanowią świetną propozycję dla rodziców ceniących sobie komfort użytkowania na co dzień i funkcjonalność posiadanych produktów. Eliminują one zmartwienia dotyczące czasu zakupu kolejnego wózka dla dziecka. Wybierając model dla swojego dziecka, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i osobiście sprawdzić, czy konkretny produkt będzie dopasowany zarówno do potrzeb małego pasażera, jak i rodziców.