Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Regularne badania są ważną częścią profilaktyki, która może uratować życie i uchronić przed obniżeniem jego jakości. Wczesne wykrycie choroby sprawia, że leczenie jest łatwiejsze, krótsze, tańsze i przede wszystkim daje większe szanse na całkowite wyleczenie lub zatrzymanie postępów choroby. Regularne przeprowadzanie podstawowych badań zmniejsza również ryzyko powikłań nieleczonych chorób. Jakie badania powinno się wykonywać raz w roku, aby mieć pod kontrolą swój stan zdrowia? Poniżej lista najważniejszych badań profilaktycznych.

Morfologia

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, które wiele mówią o ogólnym stanie zdrowia. Niewłaściwe wyniki mogą od razu wskazać problem zdrowotny lub informować, że dzieje się coś niepokojącego – w takiej sytuacji lekarz zleci wykonanie dodatkowych, bardziej szczegółowych badań. Morfologia krwi to ilościowa i jakościowa ocena znajdujących się w niej elementów morfotycznych. Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na anemię, stany zapalne, choroby nerek, nowotwory i wiele innych, dlatego lepiej ich nie interpretować samodzielnie tylko powierzyć to lekarzowi.

Poziom glukozy

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi umożliwia ocenę gospodarki węglowodanowej i wykrycie cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Zdiagnozowanie cukrzycy wymaga szybkiego podjęcia działań, które obejmują zmianę stylu życia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, ale nie rozwinęła się jeszcze cukrzyca, mówi się o stanie przedcukrzycowym – to ostatni moment na wprowadzenie zmian, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Oznaczenie poziomu glukozy odbywa się zawsze rano, na czczo i może być wykonanie z jednego pobrania krwi razem z morfologią.

Lipidogram

Lipidogram, czyli profil lipidowy określa stężenia we krwi: cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu z podziałem na frakcję HDL i LDL. Jest to więc badanie, które pozwala dokładnie określić gospodarkę lipidową w organizmie. Wysoki poziom cholesterolu LDL i triglicerydów zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia i może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Korzystny natomiast jets wysoki poziom tzw. dobrego cholesterolu, czyli frakcji HDL, która działa antagonistycznie do LDL, a więc niweluje jego niekorzystne działanie. Osoba, która ma wysoki poziom cholesterolu całkowitego i HDL, ale LDL i triglicerydy są w normie, nie ma powodów do zmartwień. Na poziom cholesterolu i triglicerydów wpływa: dieta, aktywność fizyczna i stres.

Poziom hormonów tarczycy

Chora tarczyca nie boli, ale może dawać nieprzyjemne objawy, które często nie są kojarzone z chorobą. Nadczynność objawia się zazwyczaj: utratą masy ciała, problemami ze snem, zaburzeniami miesiączkowania i zwiększoną potliwością. Niedoczynność tarczycy to najczęściej: zmęczenie, osłabienie, zwiększenie masy ciała mimo braku zmian w trybie życia. Objawy nasilają się stopniowo, przez co często pozostają niezauważone przez wiele lat. Rozwiązaniem jest regularne badanie poziomu hormonów: TSH, ft3, ft4, aTPO – ich wyniki szybko pokażą, czy tarczyca działa prawidłowo i wskażą, co może być przyczyną problemu. Odpowiednie i szybkie wdrożenie leczenia, pozwala na unormowanie stanu chorego, tak aby choroba nie wpływała na jakość życia.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to proste badanie, które pozwala określić stan wątroby poprzez oznaczenie jej pracy i aktywności wydzielanych przez wątrobę enzymów. Badanie pozwala na szybkie wykrycie chorób wątroby, serca i nerek, a podwyższone lub obniżone poziomy poszczególnych wskaźników wstępnie pokazują, z jakiego rodzaju problemem zmaga się pacjent.

OB i CRP

OB. i CRP to bardzo ważne wskaźniki, które pozwalają określić, czy w organizmie występuje stan zapalny, ale nie pomogą w ustaleniu jego źródła. To oznacza, że podwyższony wynik OB (tempo opadania czerwonych krwinek) i CRP (poziom białka fazy ostrej w osoczu) skłoni lekarze do przeprowadzenia szerszej diagnostyki. Badanie to często jest również formą monitorowania nasilenia chorób, aby np. ocenić czy wprowadzone leczenie jest skuteczne.

Badania krwi możesz wykonać w domu – więcej informacji na stronie: https://upacjenta.pl