Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Oczyszczacz powietrza to urządzenie genialnie sprawdzające się w dzisiejszych czasach, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Specjaliści ciągle biją na alarm i starają się uświadomić nas, że długotrwałe oddychanie złej jakości powietrzem stanowi dla nas zagrożenie. Oczyszczacze powietrza mogą rozwiązać ten problem. Dlaczego warto je mieć? Dowiedz się tego w niniejszym artykule.

Oczyszczacz powietrza – co to jest i jak działa?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie posiadające filtry, dzięki którym możliwe jest dokładne usuwanie z powietrza wszelkich zanieczyszczeń. Chroni on domowników przed negatywnymi skutkami złej jakości powietrza. Stale przekraczane normy jakości powietrza mogą być rzeczywistym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia, dlatego powinniśmy podjąć kroki jego oczyszczenia.

Oczyszczacz powietrza – 7 głównych zalet

Oczyszczacze powietrza posiadają wiele zalet, o których warto wiedzieć.

Dlaczego warto je kupować?

 1. Skutecznie działają na smog – oczyszczacze powietrza zaopatrzone w filtry HEPA oraz węglowe znakomicie radzą sobie ze smogiem, czyli największym problemem środowiskowym na świecie.
 2. Są pomocne dla alergików – osoby, które zmagają się z chorobami dróg oddechowych mogą zakupić odświeżacz i odetchnąć z ulgą. Urządzenia z filtrami HEPA szybko przechwytują alergeny wziewne, a także zarodki pleśni. Doskonale radzą sobie także z sierścią zwierząt. Niektóre modele są rekomendowane do walki z alergenami.
 3. Stanowią ochronę przed bakteriami – nie da się przed nimi całkowicie obronić, ale zakupienie odświeżacza powietrza na pewno nam w tym pomoże. Najskuteczniejsze w tym celu są modele z filtrami klasy EPA12 oraz HEPA H13 I H14.
 4. Wspomagają prawidłowy rozwój dziecka – oczyszczacz powietrza chroni dzieci przed szkodliwymi substancjami oraz niekorzystnym działaniem cząsteczek alergizujących oraz dymu tytoniowego.
 5. Zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych – zanieczyszczenia mechaniczne mają działanie kancerogenne, a oczyszczać potrafi sobie z nimi poradzić. Jednym z wielu takich urządzeń jest Dyson oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – jaki najlepiej kupić?

Przy wyborze dobrego odświeżacza powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Filtr – najlepsze sprzęty zawierają 3 filtry – wstępny, węglowy i HEPA,
 • Parametr CADR – to tzw. miara wydajności urządzenia, informuje nas ile czystego powietrza dostarcza nam urządzenie w ciągu godziny. Wartość ta powinna być oczywiście jak największa,
 • Wygoda – sprzęt powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze. Dobry sprzęt sam pokazuje, jaką mamy jakość powietrza w pomieszczeniu, kiedy wymienić filtry, informacje o usterkach, temperaturze w pokoju oraz posiada tryb nocny,
 • Certyfikaty – każde dobre urządzenie posiada różne certyfikaty potwierdzające jakość,
 • Oszczędność – energooszczędność to w dzisiejszych czasach podstawa. Urządzenie powinno być ekologiczne,
 • Jonizacja powietrza – nie powinno się już kupować odświeżaczy powietrza oferujących tą opcję. Generowane pole magnetyczne przez jonizację nie jest obojętne dla człowieka. Może wzmagać alergię.

Jednym z rekomendowanych oczyszczaczy jest Dyson oczyszczacz powietrza – opinie na jego temat są bardzo dobre.