Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Cera trądzikowa wymaga szczególnego podejścia. Musi być przede wszystkim dobrze oczyszczana, ale także nawilżona i wypielęgnowana. Wszystko po to, aby zminimalizować liczbę wykwitów skórnych oraz niwelować stan zapalny. Sprawdźmy więc, jakie kosmetyki na trądzik sprawdzą się najlepiej. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji na temat pielęgnacji takiej cery.

Kosmetyki na trądzik przeznaczone do demakijażu

Pierwszym krokiem pielęgnacji cery trądzikowej jest jej prawidłowe mycie, czyli demakijaż. Doskonale sprawdzą się preparaty przeznaczone do cery problematycznej skutecznie usuwające sebum, ale też nieprzesuszające. Warto, aby były to naturalne kosmetyki na trądzik, zawierające delikatne składniki myjące, ale jednocześnie nawilżające cerę. Mogą być to pianki, mleczka oraz nieobciążające olejki, które trzeba stosować dokładnie, często nawet podwójnie.

W zakres demakijażu wchodzi dodatkowo tonizowanie cery. To bardzo ważny krok, o którym niestety wiele osób zapomina. Taki preparat pozwala przywrócić skórze jej prawidłowe pH, dzięki czemu odbudowuje się bariera hydrolipidowa, co przeciwdziała rozwojowi patogenów. Kosmetyk korzystnie wpływa też na stopień nawilżenia cery oraz to, jak wchłaniają się pozostałe preparaty zastosowane na dalszych etapach.

Serum dla odżywienia skóry

Kosmetyk na trądzik to także serum. Dobrze, aby taki preparat był lekki pod względem konsystencji, a także dedykowany stricte do cery problematycznej. Często takie preparaty zawierają składniki o działaniu regulującym, w tym niacynamid, cynk, a także prebiotyki. Te ostatnie odbudowują florę bakteryjną cery, a także wspierają niwelowanie przebarwień po wykwitach. Wbrew pozorom takie produkty mogą bazować również na nieobciążających olejkach, takich jak olejek z malin lub z dzikiej róży. Okazuje się, że wspierają one regulowanie produkcji sebum, co w przypadku cery trądzikowej jest kluczowe.

Nawilżenie niemniej ważne

Niestety wiele osób zapomina o tym, że skóra trądzikowa także wymaga odpowiedniego nawilżenia. Niezbędne są więc kremy na dzień oraz na noc, ponownie o delikatnej i lekkiej konsystencji, która nie będzie obciążająca. Najlepiej, aby były to preparaty stricte do cery trądzikowej, czyli bez zapychających składników, które przynosiłyby efekt odwrotny do zamierzonego. Których substancji bezwzględnie trzeba więc unikać?

Ogółem za zaostrzenie zmian trądzikowych mogą odpowiadać takie substancje, jak olej kokosowy i kukurydziany, a także masło kakaowe. Pomimo tego, że są to składniki naturalne, to jak widać nie sprawdzą się w przypadku takiej cery.

Należy unikać także pochodnych ropy naftowej, w tym parafiny oraz oleju mineralnego. Działają one komedogennie, czyli zapychająco i zdecydowanie nie są rekomendowane w przypadku takiej cery.

Radzenie sobie z wypryskami

Kosmetyki na trądzik to także preparaty nakładane miejscowo, które pozwalają zniwelować pojedyncze wykwity skórne. Co powinny one zawierać w swoich składach? Przede wszystkim substancje antybakteryjne oraz wysuszające, takie jak ichtiol, tlenek cynku z kwasem salicylowym, kwas azelaionowy, a także inne, które może zarekomendować dermatolog lub farmaceuta w aptece. Warto też pamiętać, aby takiego produktu nie nakładać na całą twarz, a jedynie na miejsca z wypryskami. Trzeba też omijać okolice oczu oraz ust.

Pielęgnacja cery trądzikowej należy do wymagających. Prawidłowe postępowanie jest jednak absolutnym kluczem, aby poradzić sobie z wykwitami skórnymi oraz ograniczyć ich powstawanie. Jeśli natomiast problem jest bardziej zaawansowany, to kosmetyki na trądzik pomoże dobrać dermatolog. Może on także zalecić silniejsze preparaty, również na receptę, które zawsze należy aplikować zgodnie z zaleceniami.