Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Jak rozpoznać wrażliwą skórę głowy? Są dwie strony tego problemu: skóra może być delikatna z natury: np. kiedy zmagamy się z dolegliwościami takimi jak AZS. Z drugiej strony, może być uwrażliwiona przez niewłaściwą pielęgnację i długotrwałe stosowanie zbyt mocnych szamponów, które zaburzają równowagę hydro lipidową.

Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy

Nie zapuścisz zdrowych i lśniących włosów, jeżeli najpierw nie zaopiekujesz się odpowiednią swoją skórą. Wiele problemów takich, jak nadmierne wypadanie, przetłuszczanie się, czy powolny wzrost ma swoje źródło w zaburzonym funkcjonowaniu okolic mieszków włosowych.

Do najczęściej spotykanych błędów pielęgnacyjnych, leżących u podstaw problemów z włosami, należy bez wątpienia zbyt mocne oczyszczanie głowy: używając produktów z mocnymi detergentami, usuwamy nie tylko brud, ale także pożyteczne kultury bakterii i produkowane przez nasz organizm substancje, odpowiadające za zatrzymanie nawilżenia w naskórku.

Pozbawiona tej ochrony skóra zaczyna reagować wzmożonym przetłuszczaniem, a także łuszczy się – stąd uciążliwy, suchy łupież – jego pojawienie się jest zwykle pierwszym sygnałem informującym o tym, że używane przez nas kosmetyki oczyszczające, to za dużo.

Jak ukoić wrażliwą skórę głowy?

W takich sytuacjach warto sięgnąć po sprawdzone metody, które pomogą odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową: olejowanie skalpu, delikatne wcierki, a także specjalistyczny szampon trychologiczny, który będzie nas wspierać w walce z problemem. Jak wybrać najlepszy szampon?

Czego szukać w szamponie do skóry wrażliwej?

Przede wszystkim zdiagnozuj przyczyny problemu. Użycie mocnego szamponu przeciwłupieżowego na wrażliwej skórze głowy przyniesie więcej szkody niż pożytku i tylko spotęguje problemy. Wybieraj produkty o łagodniejszych detergentach, takich jak na przykład: Disodium Laureth Sulfosucciante, czy Cocamidopropyl Betaine. W delikatny sposób oczyszczą one skórę, jednocześnie nie niszcząc jej naturalnego środowiska.

Kiedy wypada za dużo włosów

Jeżeli borykasz się z wypadaniem włosów, to warto wybrać szampon, który dodatkowo wzmocni cebulki: szukaj w składach szamponu cynku (Zinc) i substancji pobudzających wzrost, na przykład kofeiny. Dobrym wyborem są również kosmetyki zawierające biotynę, która będzie nie tylko wspierać odbudowę włosów, ale też pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Ukojenie wrażliwej skóry

Składnikami, które pomogą ukoić wrażliwą skórę głowy, są także znane nam z kremów: pantenol, gliceryna i kwas hialuronowy. Stosowane wraz z szamponem sprawią, że cały proces mycia będzie przebiegał w łagodniejszym środowisku. Coraz bardziej popularne stają się także ceramidy, czyli substancje takie jak na przykład niacynamid – jego zadaniem jest dbanie o zachowanie bariery hydrolipidowej w dobrej kondycji.