Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Wizyty stomatologiczne to bardzo ważne czynności, o które powinni zadbać zarówno młodzi, jak i dorośli ludzie. Dzięki regularnym kontrolom możliwe jest utrzymanie dobrego stanu uzębienia, jak również wystrzeganie się różnych chorób jamy ustnej oraz całego organizmu. Zdrowe zęby mogą zapewnić dobre samopoczucie, jak również pięknie wyglądający uśmiech. I tak, bardzo ważnym jest badanie jamy ustnej swojej, jak i swoich pociech. Kiedy zatem powinniśmy wybrać się po raz pierwszy z dzieckiem do stomatologa? Jakie usługi oferuje dentysta dziecięcy w Gdańsku? Dlaczego regularne wizyty są tak ważne dla młodego organizmu?

Uzębienie i higiena jamy ustnej dzieci

Choć wielu rodzicom może wydawać się, że małe dziecko posiada zęby mleczne, o które można dbać znacznie mniej niż o uzębienie stałe, to są w ogromnym błędzie. To właśnie my, jako opiekunowie powinniśmy zapewnić naszej pociesze zdrowie i bezpieczeństwo już od pierwszego dnia życia. Tak samo dzieje się z noworodkami, niemowlakami, jak i dorastającymi dziećmi. Ich zęby, choć i tak w naturalny sposób wypadną, powinny być poddawana stałej kontroli. Tak samo ważnym czynnikiem, jest dbanie o higienę jamy ustnej naszego podopiecznego. Każde dziecko powinno nabrać nawyku mycia zębów, jak również czyszczenia buzi, nie zależnie od tego ile znajduje się w niej ząbków. 

Jak twierdzą specjaliści i doświadczeni dentyści dziecięcy w Gdańsku stan zębów, obecność próchnicy czy ubytki tworzące się w zębach mlecznych najmłodszych, mogą mieć znaczny wpływ na przyszłe uzębienie stale. Mycie zębów, języka i policzków oraz wizyty u stomatologa są więc bardzo ważnym działaniem, nad którym pełną kontrolę powinni mieć wszyscy opiekunowie. 

Kiedy powinniśmy się wybrać z dzieckiem do dentysty – pierwsza wizyta

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinni po raz pierwszy zabrać swoją pociechę na wizytę stomatologiczną. Sporą część z nas może zadziwić fakt, że takie spotkanie powinno mieć miejsce zaraz po wyrznięciu się pierwszego mleczaka. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie specjalisty tuż przed ząbkowaniem – a więc zanim dziecko osiąganie 6 miesiąc życia. Dlaczego jest to tak ważne? Pierwszym czynnikiem przemawiającym za tego rodzaju rozwiązaniem jest adaptacja dziecka z miejscem, otoczeniem i specjalistą. Późniejsze wizyty nie będą więc robiły takiego wrażenia na maluchu. 

Na takiej wizycie stomatolog może również określić zgryz dziecka, ocenić jamę ustną  i podpowiedzieć rodzicom pewne zasady higieny jamy ustnej. Podczas, gdy u naszego malucha pojawiły się już pierwsze ząbki, lekarz może ocenić ich wzrost, ułożenie oraz rozwój. W późniejszym wieku dzieci również powinny być pod stałą kontrolą dentysty, a ich zęby poddawane regularnym kontrolom, badaniom czy działaniom stomatologicznym. 

Dentysta dziecięcy Gdańsk – jakie oferuje usługi?

Gabinet stomatologiczny w Gdańsku, który oferuje usługi dentystyczne dla dzieci zapewnia każdemu młodemu klientowi zarówno profilaktykę, jak i same działania lecznicze. Wizyty adaptacyjne pozwalają zapoznać się z gabinetem i samym lekarzem, który w przyszłości będzie dbał o uzębienie malucha. Profesjonalne techniki, odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów pozwoli im zaprzyjaźnić się z tym miejscem. 

Ponadto do bardziej szczegółowych działań stomatologicznych w późniejszym wieku dziecka należą: leczenie zębów bolesnych – z wykorzystaniem bezpiecznego znieczulenia miejscowego, korekcja wad zgryzu, lakowanie i lakierowanie zębów, fluoryzacja i nauka oraz zachęta do codziennej higieny jamy ustnej przez każdego malucha.