Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Gospodarka hormonalna naszego organizmu jest bardzo ważnym elementem dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Każde zachwianie proporcji pomiędzy różnymi hormonami może doprowadzić do nieprzyjemnych zmian w całym organizmie, w tym również w psychice. Dlatego tak ważne jest monitorowanie poziomu hormonów oraz ewentualne leczenie.

Za co odpowiadają hormony?

Hormony to makrocząsteczki, które w naszym ciele odpowiadają za wiele ważnych funkcji życiowych. Są różnorodnymi cząsteczkami, zazwyczaj o skomplikowanej budowie, których funkcje różnią się w zależności od pochodzenia, miejsca przeznaczenia i budowy. W pierwszej kolejności odpowiadają one za wszystkie procesy zachodzące w komórkach i tkankach, w tym między innymi za wzrost czy regenerację organizmu. Jednocześnie hormony są niezbędne dla zachowania równowagi elektrolitycznej, a także odpowiadają za wszystkie procesy fizjologiczne.

Niedobór i nadmiar

W przypadku hormonów bardzo ważną rolę odgrywa utrzymanie homeostazy, czyli idealnej równowagi w ich poziomie. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy i będzie powodował występowanie dolegliwości, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W związku z tym każdy niepokojący sygnał powinien być zgłaszany do specjalisty.

Jakie objawy powinny zachęcić cię do wizyty u endokrynologa?

Problemy natury endokrynologicznej często nie dają początkowo wyraźnych objawów, przez co stosunkowo łatwo mogą zostać przegapione. Na twoją uwagę powinny sobie jednak zasłużyć takie zaobserwowane zjawiska jak między innymi:

  • nieuzasadniony, nagły przyrost lub utrata wagi, które nie są związane ze zmianą trybu życia i diety;
  • nadmierna senność i osłabienie, brak energii, przewlekłe zmęczenie;
  • nadmierna pobudliwość, drażliwość, brak umiejętności ukojenia nerwów;
  • wyraźne wahania nastrojów, zwłaszcza jeśli powodują dyskomfort u ciebie i osób z twojego otoczenia;
  • problemy skórne, takie jak wypadanie włosów bez przyczyny dermatologicznej, albo trądzik, który nie ustępuje po leczeniu dermatologicznym;
  • nadmierne owłosienie;
  • nadpotliwość;
  • podwyższenie temperatury ciała i tętna, uderzenia gorąca;
  • trudności z zajściem w ciążę;
  • obniżone libido.

Jakimi chorobami zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się nie tylko gruczołami wydzielającymi hormony, ale także wieloma chorobami, które są z nimi związane albo też wynikają z zaburzonej pracy hormonów. Wśród najpopularnieszych należy wymienić choroby metaboliczne, otyłość, osteoporozę, chorobę Hashimoto, problemy z nadmiernym owłosieniem lub wypadaniem włosów.

Częstymi powodami odwiedzin u endokrynologa mogą być także problemy natury emocjonalnej, które mogą pośrednio wynikać z przyczyn hormonalnych. Przykładem są tutaj choćby zmiany w zachowaniu podczas menopauzy i andropauzy, które można zredukować odpowiednią hormonalną terapią zastępczą, wyznaczoną właśnie przez endokrynologa.