Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Czy zauważyłeś ostatnio nadmierne wypadanie włosów, zmiany w ich strukturze lub niepokojące objawy skóry głowy? Może to być moment, w którym powinieneś skonsultować się z trychologiem. Czym zajmuje się ten specjalista, jakie badania wykonuje i dlaczego warto umówić się na wizytę?

Kim jest trycholog i czym się zajmuje?

Trychologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów z włosami i schorzeń skóry głowy. Specjalistą w tej dziedzinie jest trycholog, który pomaga w różnych przypadłościach – od łupieżu, poprzez wypadanie włosów, aż po choroby, takie jak: łysienie plackowate czy łuszczyca. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie problemu, a następnie wskazanie odpowiedniej ścieżki leczenia.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do trychologa?

Wizytę w gabinecie trychologa warto umówić, gdy zauważymy niepokojące zmiany stanu naszych włosów lub skóry głowy. Mogą one obejmować m.in. nadmierne wypadanie włosów, zmiany w ich strukturze, pojawienie się łupieżu, swędzenie czy pieczenie skóry głowy. Trycholog pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie leczenie po przeprowadzeniu różnych badań diagnostycznych. Wizytę u trychologa warto rozważyć również w przypadku pogorszenia kondycji włosów np. po powrocie z urlopu w ciepłym i słonecznym kraju.

Badania i zabiegi w gabinecie trychologa

W gabinecie trychologa można przeprowadzić diagnostykę, która pomoże dokładnie określić występujący problem. Do najczęstszych badań, które wykonuje trycholog, należą:

  • Trichoskopia – to badanie skóry głowy i włosów za pomocą specjalnej kamery. Pozwala zidentyfikować problemy, takie jak: nadmierna utrata włosów, łupież, czy stany zapalne skóry głowy.
  • Analiza pierwiastkowa włosa – badanie polega na pobraniu próbki włosa i dokładnym zbadaniu jej składu. Pozwala wykryć ewentualne niedobory lub nadmiar konkretnych pierwiastków w organizmie, które mogą wpływać na stan włosów i skóry głowy oraz określić wzajemne stężenia między nimi.

W gabinecie trychologa przeprowadza się także różne zabiegi poprawiające stan włosów oraz skóry głowy. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • Mezoterapia skóry głowy – zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych preparatów, które mają za zadanie poprawić ukrwienie skóry, pobudzić wzrost włosów oraz je wzmocnić.
  • Terapia ozonowa – jest stosowana w celu stymulowania wzrostu włosów, jak również przy występowania łupieżu czy łysienia androgenowego.
  • Mikronakłuwanie – to metoda, która polega na powodowaniu mikrouszkodzeń w skórze głowy. Ma to na celu stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych i wzrost nowych włosów.

Pamiętajmy, że dobór konkretnych badań i zabiegów jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od zdiagnozowanego problemu.

Kiedy umówić wizytę u trychologa? Podsumowanie

Podsumowując, trycholog to specjalista, do którego warto się zgłosić, jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany stanu włosów lub skóry głowy. Szereg dostępnych badań, w tym analiza pierwiastkowa włosa, pozwala przeprowadzić dokładną diagnostykę i ustalić indywidualną terapię. Pamiętaj, że zdrowe włosy to nie tylko kwestia zadbanego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia całego organizmu. Gabinet trychologa we Wrocławiu znajdziesz przy ulicy Kościuszki 29a, gdzie mieści się Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika. Na miejscu poza badaniami trychologicznymi możesz wykonać również biorezonans – po wcześniejszym ustaleniu terminu badania. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://biomedika.com.pl/biorezonans/.