Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Uważa się, że czerń jest elegancka, ponadczasowa i zawsze modna. W pewnym sensie tak właśnie jest. Wystarczy spojrzeć na damską małą czarną. A jednak są takie  ubrania w tym kolorze, które nie zawsze możemy założyć. Tak jest z czarnym garniturem.

Wydawałoby się, że czarny garnitur jest uniwersalny. Nadal są mężczyźni, którzy tylko taki mają w swojej garderobie i z chęcią założyliby go na każdą okazję. To duży błąd, bo w większości przypadków byłby zbyt oficjalny i elegancki. Kiedy w takim razie go nosić, a kiedy z niego zrezygnować?

Dlaczego czarny garnitur nie sprawdzi się zawsze?

Zacznijmy od tego, że czarny garnitur jest bardzo elegancki, wytworny i formalny. W praktyce oznacza to, że podczas większości wyjść nie znajdzie zastosowania. Jest zarezerwowany jedynie na wyjścia wieczorne i bardzo oficjalne. Wtedy też zakłada się go na przykład zamiast smokingu. Jeżeli planujemy własny ślub i ma się odbyć właśnie wieczorową porą, to czarny garnitur będzie idealną propozycją. O czerni możemy pomyśleć, kiedy wybieramy się na studniówkę, bal po godzinie 20.00, imprezę sylwestrową bądź bankiet. W ciągu dnia zakłada się go tylko podczas pogrzebów, kiedy to czarny strój jest obowiązkowy i ma podkreślać wewnętrzną żałobę i smutek.

Co z innymi wydarzeniami? Na inne wyjścia czarnego garnituru nie nosimy, bo jest zbyt ciężki i zbyt oficjalny. Jego założenie byłoby postrzegane źle. Do pracy, na rodzinną uroczystość, obiad w restauracji zakładamy inne kolory. Za najbardziej uniwersalne uważa się odcienie szarego od grafitu po jasny szary albo odcienie granatowego. Możemy też wziąć pod uwagę inne kolory jak brąz lub garnitur we wzory jak krata, ale czarny nie.

Co do czarnego garnituru?

Załóżmy, że jednak szykujemy się na wyjątkowe wydarzenie, gdzie obowiązuje strój wieczorowy i czarny garnitur należy przygotować, ale czerń wymaga. Wymaga jakości, starannego szycia, perfekcyjnego układania się na sylwetce. Chociaż nosimy go rzadko, to musimy zadbać, by był najwyższej klasy. Takie modele oferuje Lancerto https://www.lancerto.com/pl/odziez/garnitury.html?color=czarny. Kiedy już dopasujemy model do swojej sylwetki, pora dobrać pozostałe elementy stylizacji.

Wtedy też przychodzi czas na to, byśmy przejrzeli białe koszule męskie. To najbardziej naturalny i zarazem elegancki wybór. Zawsze ma to być koszula garniturowa z dobrego gatunku tkaniny i z długim rękawem. Zamiast bieli możemy postawić na ciemniejszą koszulę, która roztoczy pewną aurę tajemniczości, ale wtedy nasz strój będzie mniej formalny, choć w dalszym ciągu elegancki. Interesujący rezultat osiągniemy, kiedy koszulę uzupełnimy o szarą elegancką kamizelkę. To modna wersja tradycyjnego wieczorowego stroju. Co oprócz koszuli? Czarne buty oksfordy — do czarnego garnituru nie możemy założyć obuwia brązowego. Do tego czarny krawat, najlepiej o szerokości 6 -7,5 cm i biała poszetka. Jeśli tego wszystkiego dopilnujemy, będziemy wyglądać fantastycznie i zrobimy dobre wrażenie.