Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Makijaż oka to jeden z najważniejszych elementów make-upu twarzy i zapewne najbardziej zwracamy na niego uwagę. Wykonanie idealnego makijażu nie jest jednak takie proste. Trzeba umieć dobrać odpowiednie kosmetyki, narzędzia czy kolory, tak, aby w efekcie nasze oko po skończonym makijażu wyglądało na powiększone, ale zarazem naturalne. Jeśli zastanawiasz się jak wykonać idealny makijaż oka, to przedstawiamy kilka cennych porad na ten temat.

Makijaż to nie tylko umiejętności manualne, ale również wiedza teoretyczna

Aby móc wykonać poprawny makijaż nie tylko oka, ale całej twarzy potrzebna jest przede wszystkim wiedza. Dobrze jest orientować się, jaka jest rola poszczególnych produktów kosmetycznych, jak poprawnie konturować całą twarz, których kosmetyków do czego użyć, lub jakie narzędzia przydadzą się w makijażu twarzy i oka. Dobrym pomysłem jest doszkolenie się w tym zakresie, w szczególności, ucząc się makijażu od profesjonalistek. Znając podstawy zasad wykonywania makijażu oraz doboru stylizacji, dużo łatwiej nam będzie zrozumieć pewne zasady i rolę wszystkich niezbędnych narzędzi. Przykładowo, jeśli masz opadającą powiekę i nie zdecydowałaś się jeszcze na zabieg korekcyjny, wykonanie makijażu oka będzie wymagało od Ciebie specjalistycznej wiedzy oraz dodatkowych umiejętności.

Jaki efekt chcesz osiągnąć malując oko

Celem makijażu oka jest przede wszystkim jego podkreślenie. Chcemy, aby nasze oczy się wyróżniały, ale zarazem efekt makijażu nie był zbyt przytłaczający i przerysowany. Jednym z celów makijażu oka jest jego optyczne powiększenie.

Cieniowanie

Aby uzyskać odpowiedni efekt, trzeba zastosować m.in odpowiednie cieniowanie. Sposobów na aplikację cieni jest bardzo dużo jednak można przyjąć zasadę, że ciemniejsze cienie aplikujemy przy zewnętrznej części oka, a przy wewnętrznym kąciku używamy tych jaśniejszych. Bardzo ważne jest również poprawne pomalowanie załamania powieki. Absolutnie w tym celu nie powinniśmy używać jasnych a tym bardziej świecących cieni. Dobrze jest użyć delikatnego koloru przejściowego. Cienie powinnyśmy aplikować specjalnymi pędzlami. Częstym błędem osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z makijażem, jest tworzenie zbyt wyraźnych granic między cieniami. Tymczasem granice nie powinny być widoczne. W tym celu za pomocą odpowiedniego pędzla, należy rozprowadzić cienie. Jeśli chodzi o same kolory, to również należy je odpowiednio dobrać, nie tylko między sobą, ale także do swojej cery. W tym celu warto zapoznać się z podziałem na podstawowe typy urody. Do każdego rodzaju urody, pasuje inna kolorystyka, nie tylko jeśli chodzi o makijaż, ale także o dobór całościowej stylizacji. Nie zapominaj również o korektorze, który może okazać się nieoceniony podczas wykonywania makijażu oka czy później podczas stylizacji brwi.

Typy urody a makijaż

Rozróżnia się podstawowy podział kobiecej urody na Panią Zimę, Panią Wiosnę, Panią Jesień i Panią Lato. Każda z nich ma inny rodzaj cery, kolor włosów i oczu, dlatego dla każdego typu urody zaleca się inną paletę barw, która do niej pasuje.

Kredka lub eyeliner

Kolejnym elementem makijażu oka jest narysowanie idealnej kreski. Można to zrobić za pomocą zwykłej kredki lub eyelinera. Kreskę możemy zacząć malować już od wewnętrznego kącika lub zacząć mniej więcej od połowy oka. Jeżeli chodzi o jej zakończenie, to powinna być ona przedłużeniem naszej dolnej linii wodnej. Ważne jest również, aby kreska była narysowana w taki sposób, aby nie było widać przestrzeni między kreską a rzęsami. Powinna więc ona maksymalnie przywierać do rzęs.

Brwi

Jednym z najczęstszych błędów w makijażu oka jest ignorowanie brwi. Stanowią one istotny element, o który trzeba zadbać. Brwi są jak oprawa dla naszych oczu, dlatego powinny być dobrze widoczne. Jeśli masz problemy z włoskami na brwiach, są one w nieregularnym kształcie lub nie widać ich wyraźnie, to koniecznie należy je podkreślić. Należy jednak pamiętać, że intensywność brwi dobrze jest dostosować do samego oka. Jeśli decydujesz się na delikatne cienie, tusz do rzęs i cienką kreskę, brwi możesz podkreślić, ale raczej delikatnie. Jeśli wybierasz się jednak na przyjęcie, i decydujesz się na mocny makijaż, gdzie użyjesz intensywnych cieni, grubej kreski i doczepianych rzęs, to brwi również należy nieco mocniej podkreślić.

Pamiętaj o dolnej powiece

Malując oko, wiele kobiet skupia się wyłącznie na jego górnej powiece. Jest to poważne zaniedbanie, gdyż oko wygląda na zwyczajnie niedomalowane. Jeżeli aplikujesz cienie, nałóż je również pod oko. W jaki sposób? Za pomocą specjalnego pędzelka, nanieś ten sam cień, który zaaplikowałaś na zewnętrznej części oka. Zwykle będzie to jakiś ciemniejszy odcień. Następnie pod linią wodną, utwórz kreskę, ale przeciągnij ją tylko do połowy oka, zaczynając od zewnętrznego kącika. Cienie na koniec mocno rozblenduj, tak aby kreska nie miała wyraźnych granic. Jeśli chodzi o tuszowanie rzęs, to również wytuszuj też dolną powiekę. Pamiętaj, aby wszystkie cienie i kreski łączyły się w jedną całość.