Kinesiotaping jest coraz popularniejszą metodą fizjoterpii sportowej, rehabilitacji pourazowej i leczenia dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego i mięśniowego. Oferuje liczne i zróżnicowane korzyści. Polega na naklejaniu bezpośrednio na skórę specjalnych taśm, których zadaniem jest regulowanie napięcia mięśniowego i krążenia krwi oraz limfy w miejscu aplikacji. Kinesiotaping pozwala skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęki oraz usprawnić funkcjonowanie mięśni, stawów oraz kości.
Spis treści
Czym jest kinesiotaping? Na czym polega metoda plastrowania dynamicznego?
Kinesiotaping, inaczej nazywany plastrowaniem dynamicznym, to nowoczesna metoda terapeutyczna wykorzystywana zarówno w sporcie, jak i standardowej fizjoterapii i rehabilitacji. Polega na aplikacji na skórę plastra o specjalnej strukturze, który posiada właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Plastry wykorzystywane w kinesiotapingu są wykonane z oddychającej bawełny, a do ich przytwierdzenia służy antyalergiczny klej akrylowy. Zaaplikowane w odpowiednim miejscu, działają przez całą dobę, co stanowi świetne rozszerzenie terapii prowadzonej w gabinecie. Ich wodoodporne właściwości pozwalają na uprawianie w nich sportu oraz przeprowadzanie zabiegów higienicznych.
Zadaniem taśm jest regulowanie napięcia mięśniowego w miejscu ich aplikacji i dlatego jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod pozwalających na zmniejszenie dolegliwości bólowych, ograniczenie nadwrażliwości na dotyk, zwiększenie zakresu ruchu i siły mięśni oraz zmniejszenie obrzęku. Taśmy są stosowane także w celu przyspieszenia gojenia się blizn.
Kinesiotaping świetnie sprawdza się także jako wspomaganie leczenia dolegliwości stawowych, mięśniowo-powięziowych, układu limfatycznego oraz nerwowego. Plastry stosowane w kinesiotapingu powodują naciągnięcie skóry, co skutkuje zwiększeniem przestrzeni między skórą właściwą a powiezią, czyli błoną otaczającą mięśnie. Powoduje to usprawnienie funkcjonowania układu limfatycznego oraz zwiększenie efektywności przepływu limfy, co prowadzi z kolei do wyeliminowania stanów zapalnych. Nic dziwnego, że kinesiotaping w Krakowie i innych dużych miastach stale zyskuje na popularności.
Kinesiotaping i jego główne zastosowania
Kinesiotaping posiada szeroki i zróżnicowany zakres zastosowań. Przede wszystkim, jest wykorzystywany przy rehabilitacji schorzeń różnego rodzaju – świetnie sprawdza się m. in. w leczeniu kontuzji, przeciążeń, dolegliwości bólowych o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym. Jest jedną z najczęściej stosowanych metod w medycynie sportowej, z której korzysta wiele osób zawodowo uprawiających sport. Jest to także coraz częściej stosowana metodą leczenia bólu, z której skorzystać mogą bezpiecznie także kobiety w ciąży cierpiące m. in. na dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Kinesiotaping w Krakowie cieszy się tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność. Jest to także metoda, którą można bezpiecznie łączyć z innymi terapiami, a dzięki ich współdziałaniu, osiągnąć jeszcze lepsze i szybsze efekty lecznicze. Kinesiotping pozostaje przy tym jedną z najmniej kosztownych metod leczenia, co również ma duży wpływ na jej popularność. Stosowanie plastrów w profesjonalnym gabinecie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta – taśmy same w sobie nie zawierają bowiem żadnych substancji leczniczych, a prawidłowo zaaplikowane, mogą być noszone przez odpowiednio długi czas, co pozwala na kontynowanie terapii poza gabinetem.
Najnowsze komentarze