Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Moda na biżuterię z pereł przyszła do nas w najgorszym możliwym momencie. Ceny tych kamieni bardzo szybko rosną bo na rynku jest ich bardzo mało. Szczególnie mało jest pereł wysokiej jakości, których niemalże każdą ilość mógłby wchłonąć olbrzymi rynek Chin. Kolczyki złote z perłą naprawdę piękną stały się rarytasem, o którym marzy wiele pań. Sęk w tym, że rynek na te marzenia nie jest w stanie odpowiedzieć, przez co oferta sklepowa jest bardzo uboga.

W takiej sytuacji bardzo ważne jest aby kupować świadomie. Na co powinniśmy  zwracać uwagę kupując złote kolczyki z perłami? Na to pytanie postaramy się  odpowiedzieć w tym artykule. 

Nie szata zdobi człowieka 

Podobną sentencję moglibyśmy wygłosić dla perłowej biżuterii. Cóż nam z tego,  że kolczyki będą miały złotą oprawę o przepięknej formie, jeśli sama perła będzie  brzydka? W naszych sklepach możemy zobaczyć wiele przykładów biżuterii, które zostały zeszpecone słabej jakości perłą. Wynika to przede wszystkim z dążenia do maksymalizowania zysków – słabe perły są wielokrotnie tańsze niż te wysokiej  jakości. A większość klientów się nie zna i do tego nie ma specjalnego wyboru.  

Kto raz zobaczy naprawdę piękne perły nie będzie chciał więcej nosić kamieni  słabych. Kolczyki złote z perłą wysokiej klasy nie muszą posiadać wyrafinowanej  oprawy – sama perła potrafi zachwycić i usunąć w cień towarzyszące jej złote  elementy. Jak znaleźć takie klejnoty? 

Złote kolczyki i perły które zachwycają 

Jest kilka czynników, które wpływają na piękno (a także cenę) pereł, a  najważniejszym z nich (i wcale nie zawsze drogim) jest połysk. Kamienie, które  widzimy w sklepach są po prostu białe. Owszem wydają się mieć jakiś tam  powierzchniowy połysk, ale to nie jest to, czego powinniśmy szukać. 

Idealny połysk ma lustro. I podobnego efektu powinniśmy szukać w perłach.  Sprawdźmy czy odbijają się w nich otaczające przedmioty i na ile wyraźne jest to  odbicie. Jeśli odbicia są rozmyte, to znaczy że nie mamy do czynienia z wysokiej  jakości kamieniem.  

Jak kupić złote kolczyki z perłami i nie zrujnować budżetu? 

Połysk jest jedynym kryterium oceny, z którego nie powinniśmy rezygnować  nigdy. Innymi czynnikami są na przykład jakość powierzchni, kształt czy wielkość, ale wszystkie z nich nie będą miały większego znaczenia jeśli połysk będzie  mierny. Z drugiej strony te pozostałe czynniki są znakomitym polem kompromisu, dzięki któremu cena złotych kolczyków z perłami nie musi wcale być  wygórowana. 

Pierwszym rozsądnym kompromisem będzie kształt. Wiszące kolczyki złote z  perłami o kształcie kropli to klasyka wybierana bardzo często i będąca uroczą  ozdobą kobiecej twarzy. Drobne panie łatwo też zrezygnują z okazalszych pereł,  na rzecz kamieni mniejszych i przez to tańszych. I w końcu jakość powierzchni –  przyjrzyjmy się czy drobne defekty naprawdę nam przeszkadzają. Często  maskowane są przez wysoki połysk, a wiele pań uważa je za naturalny certyfikat  perły.  

Sklepy jubilerskie czy internet? 

Internetowy zakup biżuterii, a w szczególności pereł obarczony jest dużym  ryzykiem. Nawet mając dziesiątki zdjęć kolczyków, które zamierzamy kupić nie  będziemy w stanie właściwie ocenić połysku czy też rzeczywistej barwy pereł, a  nawet drobne różnice w połysku odbijają się bardzo silnie na cenie tych kamieni.  Z drugiej strony sklepy stacjonarne nie oferują nam dużego wyboru i zazwyczaj  ograniczają się do tanich kamieni niskiej jakości. Pewnym pomysłem są osobiste  wizyty w siedzibach sklepów internetowych i jest to zdecydowanie najszybszy  sposób znalezienia ładnych kolczyków z perłami oraz zawarcia naprawdę  korzystnej transakcji. 

Udanych zakupów!