Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Coraz większa popularność komór normobarycznych nie powinna nikogo dziwić, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę wyjątkowe walory zdrowotne, jakie niosą ze sobą sesje tlenowe. Jakie warunki panują wewnątrz zbiornika? Jak jest zbudowana komora oraz jakie elementy wyposażenia się w niej znajdują?

Szczególne warunki we wnętrzu komory normobarycznej

Doskonały wpływ na zdrowie przy regularnych sesjach tlenowych jest niepodważalny, o czym więcej przeczytać można na stronie producenta https://ekonstal.pl/oferta/komory-normobaryczne/. Komora normobaryczna to specjalna konstrukcja, w której utrzymywane są warunki atmosfery, które wg naukowców są najbardziej optymalne dla funkcjonowania organizmu człowieka i jego samopoczucia. Przede wszystkim należy podkreślić, że wewnątrz komory panuje ciśnienie znacznie wyższe niż te, z którym mamy do czynienia na co dzień. Jest to dość istotna różnica, bo w kapsule ciśnienie sięga pułapu nawet 1500 hPa. Ale to jeszcze nie wszystko, bo ogromne znaczenie ma tu specyficzny skład powietrza. Tlenu jest ok. dwukrotnie więcej niż na zewnątrz, zwiększona jest też ilość dwutlenku węgla oraz cząsteczkowego wodoru. Wszystko to sprawia, że tlen jest znacznie lepiej przyswajany przez organizm, wysokie ciśnienie i dwutlenek węgla poprawiają transport tlenu, który dociera do wszystkich narządów i tkanek. Lepiej dotleniony organizm to lepsze zdrowie, regeneracja i – relaks!

Komora normobaryczna, czyli jak to jest zbudowane i co znajduje się wewnątrz?

Każda kapsuła jest wyposażona we wszystkie elementy, jakie są niezbędne, aby wygodnie korzystać z sesji tlenowych. Przestrzeń podzielona jest na dwie części – strefę Relaks i strefę VIP. Ta druga to pomieszczenie, w którym znajduje się wyposażenie o podwyższonym standardzie, które pozwala na jeszcze bardziej komfortowe spędzanie czasu podczas sesji tlenowej. Komora jest także w pełni wyposażona toaleta. Co ważne – do tlenowego SPA wchodzi się przez specjalną śluzę, w której następuje kompresja i dekompresja. Śluza to pomieszczenie przejściowe, które można porównać do śluzy wodnej. Tylko tutaj wyrównywany jest nie poziom wody, a ciśnienie atmosferyczne – podczas wchodzenia do komory jest ono podnoszone by wyrównać jego poziom z tym panującym w jej wnętrzu, a przy wychodzeniu – jest obniżane do poziomu ciśnienia panującego w atmosferze ziemskiej. Różnica między tym, co w środku, a tym, co na zewnątrz – to najczęściej ok. 500 hPa. 

W praktyce komory normobaryczne dostępne są w różnych wariantach. Mogą one pomieścić od 4 do nawet 19 osób. Wszystko zależy od potrzeb klienta i od tego, czy będzie wykorzystywać urządzenie na potrzeby prywatne, czy po to, by świadczyć usługi tlenoterapii na zasadach komercyjnych. Producent komór normobarycznych https://ekonstal.pl/ oferuje urządzenia ze standardowym wyposażeniem, a także szeroką ofertę opcji dodatkowych. W każdym tlenowym SPA znajduje się m.in. klimatyzacja, osuszacz powietrza, dystrybutor z wodą, toaleta, a także wygodne fotele. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru rodzaju foteli, wyboru koloru ścian czy podłogi, a nawet niestandardowej aranżacji wnętrza, na przykład urządzeniu w nim prywatnej sypialni.