Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Gabinet kosmetyczny to wbrew pozorom bardzo szczególne miejsce. To tutaj przychodzą kobiety i dziewczyny ( a coraz częściej również panowie) z wieloma problemami i kompleksami. To w salonach kosmetycznych niejednokrotnie szukamy pomocy, ponieważ w obecnych czasach gabinety urody są wyposażone w najnowsze sprzęty takie jak lasery czy analizatory skóry, które świetnie poradzą sobie z wszelkimi problemami naszej cery oraz ciała w ogóle. Ale aby móc wykonać zabieg i przekonać potencjalną klientkę żeby skorzystała z usług naszego salonu piękności potrzebna jest odpowiednia konsultacja kosmetyczna. Jak powinna wyglądać i jaki przebieg rozmowy będzie właściwy? W tym artykule podpowiemy jak się zachowywać, aby zdobyć zaufanie osoby która umówiła się na wizytę wstępną.

Konsultacja kosmetyczna

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, więc musimy zadbać nawet o najdrobniejsze szczegóły. Salon kosmetyczny musi być czysty i posprzątany. Zawsze z uśmiechem witamy potencjalnego klienta, ale uśmiech musi szczery i naturalny ponieważ takie rzeczy wyczuwane są od razu. Następnie wskażmy miejsce gdzie osoba może zostawić rzeczy osobiste takie kurtka czy torebka i dodatkowo w bardzo dobrym tonie będzie zaproponowanie czegoś do picia. Należy pamiętać, że to może być pierwsza wizyta w tego typu miejscu i to na kosmetyczce spoczywa odpowiedzialność aby przebiegła w przyjaznej atmosferze, a klientka /klient finalnie zakupili zabieg. To kosmetyczka wprowadza odpowiedni nastrój. Kiedy mamy już za sobą krótką rozluźniającą rozmowę, to czas przejść do konkretów. Jakie pytania zadawać? Co jest istotne w konsultacji kosmetycznej?

  • przede wszystkim należy się dowiedzieć z jakim problemem klientka / klient się do nas zgłasza i jakie ma oczekiwania.? (ważne pytanie aby dobrać odpowiedni rodzaj zabiegów i wytłumaczyć, że czasami nie da się wszystkiego osiągnąć na jednej wizycie)
  • jak dotąd była pielęgnowana cera (jeżeli chodzi o twarz) lub skóra jeżeli ma być przeprowadzony zabieg na innej części ciała?
  • czy były wcześniej przeprowadzane tego typu zabiegi i jaki czas upłynął od ostatniego? (jeżeli odpowiedź brzmi tak), trzeba wiedzieć iż nie zawsze wolno powtarzać tego samego zabiegu w krótkim odstępie czasu.
  • jaki jest aktualny stan zdrowia? (choroby bardzo często dyskwalifikują osoby do kuracji kosmetycznych)
  • czy są przyjmowane jakieś leki?
  • czy występują alergie? Jeżeli tak to na co? (bardzo ważne pytanie, ponieważ w gabinetach używa się bardzo wielu różnych substancji a nie chcemy zaszkodzić klientowi)
  • czy w tkankach znajdują się implanty? ( nie pozwalają na użycie niektórych urządzeń)
  • czy klientka jest obecnie w ciąży lub w trakcie karmienia piersią? ( sprawa jest oczywista, żadnych ingerencji w tym okresie)

Są to podstawowe pytania, które pozwolą na stwierdzenie, czy u danej osoby może zostać przeprowadzona kuracja. Bez wiedzy na ten temat nie tylko może zostać dobrana niewłaściwa technika, lecz również możemy zrobić krzywdę i narazić klientkę lub klienta na duże problemy zdrowotne.

Czego unikać podczas konsultacji kosmetycznej

Przede wszystkim unikamy wyolbrzymiania mankamentu z którym potencjalny klient zgłosił się do naszego salonu urody. Nie mówimy osobie która dopiero przekroczyła próg naszego gabinetu zwrotów typu „ Ooooo widzę co Panią / Pana do mnie sprowadza, nie wygląda to dobrze…” nikt nie chce słyszeć że jego kompleks jest widoczny „na kilometr”. To raczej nie wzbudzi zaufania i nie zatrzyma klienta w gabinecie. Nie opowiadamy o swoim życiu prywatnym, ani o życiu znajomych (chyba że mato istotny wpływ jeżeli chodzi o kurację). Pozwólmy aby to zainteresowana/y mógł swobodnie wypowiadać się o sprawie która sprowadziła go do nas.

Konsultacja w gabinecie kosmetycznym – podsumowanie

Poczucie piękna jest bardzo istotnym elementem codziennego życia każdego człowieka. Wszyscy chcą czuć się piękni, natomiast ze względu na to, iż nie zawsze tak jest bardzo często korzystamy z usług wykonywanych w miejscach takich jak salon urody, licząc na profesjonalną i fachową pomoc. W takim miejscu chcemy czuć relaks i komfort , więc dlatego tak ważna jest konsultacja i pierwsza rozmowa z kosmetyczką. Oczekujemy iż wszystko zostanie nam dokładnie wytłumaczone, a nasze pytania nikogo nie zdenerwują, nawet gdy zadamy ich sto np. jak będzie wyglądał zabieg?, jakie efekty i w jakim czasie możemy uzyskać?, ile powinna trwać kuracja?, jak będzie wyglądać rekonwalescencja…?
Oczywiście zanim wybierzemy interesujący nas salon piękności na pewno sprawdzimy w internecie opinie, www.poczuciepiekna.pl, to miejsce gdzie znajdziemy wszystko na czym zależy w gabinecie kosmetycznym.