Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Cera dojrzała ma bardzo specyficzne wymagania, którym sprostać wcale nie jest łatwo. Z tego względu ważne jest sprawdzenie, czy wybrane przez nas kosmetyki zawierają substancje skuteczne w walce z oznakami starzenia. Czym się kierować kupując kosmetyki dla cery dojrzałej?

Od jakiego wieku możemy mówić o cerze dojrzałej?

Procesy starzenia zachodzące w naszej skórze są nieuniknione – to naturalna kolej rzeczy. Być może jednak dla wielu zaskoczeniem będzie fakt, że procesy te zaczynają się stosunkowo wcześnie – już w wieku 25 lat, a po 30. roku życia drastycznie przybierają na tempie. Nasza skóra zaczyna stopniowo tracić zdolność do produkowania komórek budujących skórę właściwą, tzw. fibroblastów. Są one odpowiedzialne za tworzenie kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Umiejętność komórek do replikacji i regeneracji ulega osłabieniu, a “stare” włókna kolagenowe są rozciągnięte i tracą na elastyczności. Skóra – ze względu na brak odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego – jest przesuszona, pojawiają się pierwsze zmarszczki. To, jak szybko toczą się wspomniane procesy zależy od naszych genów, ale również przebytych i toczących się chorób. Możemy jednak wpływać na wygląd i kondycję naszej skóry stosując odpowiednie kosmetyki, dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja skóra może być zaklasyfikowana jako “cera dojrzała” zastanów się, czy spełnia poniższe cechy:

 • utraciła jędrność i elastyczność
 • pojawiły się na niej zmarszczki
 • kąciki oczu, ust, policzki oraz powieki powoli zaczynają opadać lub już opadły
 • jest podatna na pojawienie się przebarwień
 • bywa zaczerwieniona ze względu na kruchość naczynek
 • masz wrażenie, że jest odwodniona, sucha
 • wygląda na słabo odżywioną, pozbawioną blasku, “zmęczoną”.

Jakich kosmetyków potrzebuje skóra dojrzała?

Wszystkie kosmetyki, których używamy do skóry dojrzałej, powinny być dostosowane do jej potrzeb – dotyczy to zarówno pielęgnacji, jak i oczyszczania czy makijażu. Najlepiej sięgać po produkty zawierające naturalne składniki, jak np. wosk pszczeli, wapń, bazujące na wodzie termalnej – warunki te spełniają kremy marki Vichy, która od lat specjalizuje się w spieraniu m.in. cery dojrzałej. Na szczególną uwagę zasługuje seria Neovadiol, przeznaczona od pojawienia się pierwszych oznak starzenia. W kremach z tej serii znajdziemy m.in. krem rozjaśniający i ujędrniający (Neovadiol Rose Platinum), który nie tylko odżywia skórę, ale dodatkowo dzięki zastosowaniu pigmentów mineralnych przywraca jej zdrowy koloryt.

Do przemywania cery dojrzałej należy używać płynów i wód micelarnych, takich jak Vichy Purete Thermale – oczyszczają one delikatnie skórę, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnej bariery lipidowej. Oczywiście w naszej kosmetyczce nie powinno zabraknąć kremu na dzień, wzbogaconego kremu na noc, serum do okolic oczu. Specjaliści polecają również zaopatrzenie się w kosmetyk “do zadań specjalnych” – dogłębnie odżywiającej maski i/lub olejku. Dużą popularnością cieszy się Vichy Neovadiol Magistral Elixir, który uzupełnia skórę o esencjonalne lipidy, dając natychmiastowe uczucie komfortu. Badania wykazują, że już godzinę po aplikacji skóra jest wyraźnie odżywiona i odzyskuje naturalny blask.

Jak powinniśmy pielęgnować cerę dojrzałą?

Cera dojrzała wymaga dogłębnego odżywiania i nawilżania, przy jednoczesnym wspieraniu naturalnych procesów komórkowych. Nie powinniśmy również zapominać o jej złuszczaniu – jednak w sposób delikatny i kontrolowany (dlatego w preparatach Neovadiol można odnaleźć kwas salicylowy).

Każdy dzień pielęgnacji powinno rozpoczynać i kończyć zmycie pozostałości po kosmetykach i nadmiaru sebum za pomocą płynu micelarnego. W tym celu należy unikać silnego pocierania skóry, które może powodować podrażnienia, ponadto zwiększa ryzyko pojawienia się zmarszczek. Drugim krokiem jest tonizowanie skóry i przywracanie jej naturalnego pH – w tym celu sprawdzi się tonik Purete Thermale Vichy. Następnym etapem jest zaaplikowanie na skórę serum o działaniu ujędrniającym i nawilżającym – Neovadiol kompleks uzupełniający doskonale nadaje się jako baza do dalszej pielęgnacji. Tak przygotowana skóra może przyjąć krem – na dzień lub na noc. Kilka razy w tygodniu zaleca się wykonanie odżywczej maski lub zaaplikowanie wzbogaconego oleju.

Jakich składników w kosmetykach dla cery dojrzałej szukać?

Najczęściej stosowane w dobrej jakości kosmetykach do skóry dojrzałej składniki to:

 • witamina C – rozjaśnia przebarwienia i pomaga skórze syntetyzować kolagen
 • witamina E – dogłębnie nawilża i odżywia
 • witamina A – stymuluje produkcję kolagenu, pobudza regenerację komórek skóry
 • kwas hialuronowy – spowalnia starzenie się skóry, wygładza zmarszczki i dba o nawilżenie tkanek skóry
 • oleje roślinne i woski, które wspomagają odnowę komórek.

Renomowane marki kosmetyczne posiadają również opatentowane kompleksy, takie jak Pro-Xylane czy Hedion zastosowane w linii Neovadiol Vichy. Opracowane w laboratoriach marki, wykazują potwierdzoną badaniami skuteczność w spłycaniu już istniejących zmarszczek, zwiększaniu napięcia skóry i zmniejszania jej szorstkości.