Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Krem ceramidowy to kosmetyk wzbogacony naturalnymi składnikami, które znajdują się w ciele każdego z nas. Niestety, wraz z upływem czasu ich ilość zaczyna spadać, przez co osłabia się kondycja skóry. Z tekstu dowiesz się, jak możesz temu zaradzić.

Czy wiesz, czym są ceramidy? Jeśli nie, to warto rozpocząć od przybliżenia tego terminu. Ceramidami nazywa się cząsteczki należące do grupy lipidów, czyli organicznych związków chemicznych i rodzaju tłuszczów. Ich obecność w skórze pozwala na ochronę poszczególnych komórek przez tworzenie warstw tak zwanych błon komórkowych. Elementy te pozwalają uchronić poszczególne komórki przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, dzięki czemu są one bardziej odżywione. Sprawdź, dlaczego kosmetyki z tymi substancjami powinny na stałe znaleźć się w Twojej pielęgnacji!

Dlaczego tak ważne jest dostarczanie skórze ceramidów?

Ceramidy występują w skórze naturalnie i samoczynnie się odnawiają, jednak wraz z wiekiem zanikają one coraz szybciej i nie odnawiają się już tak szybko. Po 40. roku życia zanikają całkowicie, przez co trzeba dostarczać je z zewnątrz, na przykład w formie odpowiednio dobranych kosmetyków. Oprócz tego ceramidy mogą zanikać na skutek działania różnego rodzaju środków czyszczących. Tak zwane SLS – czyli składnik na przykład mydeł, niektórych żelów pod prysznic, a także chemii gospodarczej używanej w domu – może wpływać na ilość ceramidów w skórze. Użytkowanie preparatów czyszczących należy zatem zbalansować odpowiednimi preparatami.

Skąd pozyskiwane są ceramidy w kosmetykach?

Znajdujące się naturalnie w komórkach substancje można pozyskiwać z różnych źródeł. Mogą one być źródła odzwierzęcego, lecz wówczas kosmetyki nie będą produktami odpowiednimi dla wegan. Istnieje alternatywa w postaci produktów pochodzenia roślinnego. Ceramidy pozyskuje się z wówczas na przykład z ryżu, soi, kukurydzy bądź ziemniaków. Oprócz tego składniki tego typu mogą być produkowane w laboratorium. Mają one budowę imitującą tę naturalną, dzięki czemu ich działanie jest równie skuteczne.

Które kosmetyki z ceramidami warto stosować?

Producenci oferują swoim klientom różnego rodzaju kosmetyki bogate w ceramidy i służące do różnych celów. Najpopularniejsze są przede wszystkim kremy wzbogacone tymi składnikami. Mogą one mieć działanie nawilżające czy na przykład regenerujące. Stosuje się je na dzień, na noc, a niektóre preparaty da się nawet stosować jako bazę pod kosmetyki służące do makijażu. Oprócz tego często spotyka się też preparaty w formie serum, czyli bardziej skoncentrowane. Służą one często jako ratunek dla podrażnionej cery lub na zmarszczki. Ceramidy można też spotkać jako kosmetyki do włosów i wówczas mogą być szamponem czy na przykład maską odżywczą.

Kiedy powinno się stosować kremy z ceramidami?

Ze względu na swoje działanie regenerujące odżywiające substancje można stosować w różnych momentach. Ze względu na działanie przeciwzmarszczkowe z kosmetyków korzystają osoby z cerą dojrzałą lub te chcące zminimalizować widoczność zmarszczek. To jednak niejedyny moment, w którym można zacząć używać tych kosmetyków. Warto je wdrożyć szczególnie wtedy, kiedy skóra jest przesuszona, ponieważ ceramidy poprawiają zatrzymywanie wody.

Gdzie można kupić kremy ceramidowe?

Kosmetyki z dodatkiem ceramidów są obecnie bardzo popularne. Znajdziesz je w większości sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Niekiedy trudniejsze jest wybranie kosmetyków, które faktycznie działają. Warto wówczas zwrócić uwagę także na inne składniki wybranego kremu lub serum, aby nie okazało się, że poszczególne produkty mają wykluczające się działanie. Kremy ceramidowe to preparaty warte włączenia do codziennej pielęgnacji. Ich regularne stosowanie pozwoli Ci znacząco poprawić stan skóry.