Olej ze słodkich migdałów cieszy się niemałą popularnością. Można go spotkać w składzie wielu kosmetyków, ale dostępny jest również w wersji czystego olejku. Jest niezwykle przydatny w pielęgnacji, ponieważ zawiera bardzo cenne kwasy tłuszczowe – linolowy i oleinowy. Dodatkowo jest źródłem witamin A, D, E, a także witamin z grupy B. Zawiera również liczne, korzystne dla zdrowia mikroelementy, m.in. magnez, fosfor, mangan czy potas. Odpowiedź na pytanie jest zatem niezwykle prosta – każdy powinien się przekonać o jego dobroczynnych właściwościach pielęgnacyjnych.
Spis treści
Komu szczególnie dedykowany jest olej ze słodkich migdałów? Jak wygląda i jak się go uzyskuje?
Olej ze słodkich migdałów może się przydać zwłaszcza w pielęgnacji cery przesuszonej i takiej, która bardzo szybko traci nawilżenie. Olej ten wnika w głębsze partie skóry, szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie tłustej warstwy. Dzięki temu utrzymuje wodę w skórze na dłużej, co czyni z niego doskonały emolient. Utrzymanie właściwego nawilżenia cery jest kluczowe dla utrzymania jej jędrności i sprężystości oraz wsparcia bariery ochronnej. Kosmetyk ten pozyskuje się z nasion słodkiej odmiany migdałowca pospolitego, który spotkać można w Azji oraz w Basenie Morza Śródziemnego. Olej ze słodkich migdałów jest tłoczony na zimno – w temperaturze około 30 stopni C. Z tego powodu (podobnie jak wszystkich pozostałych olejów tłoczonych na zimno) nie zaleca się podgrzewania go. Wówczas mógłby utracić swoje dobroczynne właściwości. Jest stosunkowo lekki i mało tłusty, a jego kolor jest lekko słomkowy, klarowny. Zapach nie jest intensywny, ale bardzo przyjemny.
Właściwości i zastosowanie oleju ze słodkich migdałów
- Twarz i ciało – olej ze słodkich migdałów znajduje zastosowanie przede wszystkim w dogłębnym nawilżaniu każdego typu skóry, w szczególności suchej oraz dojrzałej. Kosmetyk ma także właściwości łagodzące podrażnienia, dlatego doskonale sprawdzi się także w przypadku cery bardzo wrażliwej. Zwiększa napięcie i elastyczność skóry, dzięki czemu sprzyja redukcji drobnych zmarszczek. Oprócz nawilżenia olej ze słodkich migdałów to bogactwo wielu minerałów i witamin, które dogłębnie odżywiają skórę. Po olej ze słodkich migdałów mogą sięgnąć również kobiety w ciąży, gdyż zmniejsza on ryzyko wystąpienia rozstępów. Dla posiadaczy cery tłustej i trądzikowej lepszym rozwiązaniem może się okazać olej tamanu. Jak stosować olej tamanu? Najlepiej punktowo na zmiany widoczne na skórze.
- Włosy i paznokcie – olej ze słodkich migdałów świetnie wzmacnia paznokcie oraz włosy. Często jest dedykowany posiadaczom włosów o średniej lub wysokiej porowatości, ponieważ wykazuje działanie wygładzające. Dodatkowo olej odżywi włosy i sprawi, że będą bardziej elastyczne i pełne blasku. Ponadto wzmacnia płytkę paznokci, dlatego polecany jest osobom z problemem paznokci rozdwajających się i łamliwych. Rozjaśnia i redukuje przebarwienia.
Olej z migdałów – codzienna pielęgnacja dla każdego
Olej ze słodkich migdałów będzie świetnym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji dla każdego. Ponieważ cechuje się właściwościami silnie nawilżającymi, zadowoleni z niego będą zwłaszcza posiadacze cery suchej, która nie utrzymuje nawilżenia zbyt długo. Ponadto olej ten sprawdzi się zarówno w pielęgnacji włosów, jak i paznokci, a nawet może okazać się skuteczny w zapobieganiu powstawania rozstępów czy w redukcji niewielkich zmarszczek.
Najnowsze komentarze