Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Wybierając kuchenne sprzęty, w przypadku zdecydowanej większości z nich masz dwie możliwości do wyboru – możesz kupić model wolnostojący lub taki, który zabudujesz w meblach. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej wybiera się drugą z tych opcji. Dlaczego? Przekonaj się, co przemawia na jej korzyść!

Zabuduj, by ukryć przed wzrokiem

Co zyskasz, decydując się na zamianę sprzętów wolnostojących na te przeznaczone do zabudowania w linii mebli? Poza oczywistą zaletą tego rozwiązania, jaką jest estetyka pomieszczenia, warto też mieć na uwadze następujące kwestie:

  • zabudowując urządzenia w szafkach, usuwasz je z posadzki i blatu roboczego – wnętrze wygląda więc na przestronniejsze niż w rzeczywistości, a Ty zyskujesz więcej miejsca do pracy;
  • urządzenia kuchenne do zabudowy mogą być montowane w dowolnych konfiguracjach i na dowolnej wysokości. Pozwala Ci to na odejście od sztampowych, tradycyjnych rozwiązań i dopasowanie pomieszczenia do indywidualnych potrzeb. Piekarnik wcale nie musi być tuż pod płytą grzewczą Zamontuj go nieco wyżej, by móc wyciągać gotowe potrawy w wygodnej, wyprostowanej pozycji i zapomnieć o uciążliwym schylaniu. W przypadku zmywarki podobny efekt osiągniesz np. dzięki rozwiązaniu ComfortLift zastosowanemu w urządzeniach Electrolux. Dzięki niemu łatwo podniesiesz kosz na taką wysokość, która zapewni Ci komfort podczas wkładania naczyń i ich późniejszego wyjmowania. Sprzęt ten może być też wyposażony w zawias ślizgowy, który umożliwi schludny, niezaburzający estetyki kuchni montaż frontu meblowego;jeśli sprzęty zostaną obudowane płytą meblową po bokach, a nawet z przodu, będą mniej narażone na zabrudzenia, o które w kuchni nietrudno. Bez widocznych elementów obudowy oraz szczelin między nimi a ścianą lub sąsiadującymi przedmiotami, utrzymanie ich w czystości będzie zatem prostsze i mniej czasochłonne niż w przypadku urządzeń wolnostojących.

Jakie sprzęty zabudujesz w meblach?

Jeszcze nie tak dawno temu, gdy AGD do zabudowy stanowiło nowość na rynku, było zarezerwowane dla bardzo wąskiej grupy produktów. Dziś oferta jest znacznie bogatsza i możesz schować w szafce niemalże każdy sprzęt, na który nie chcesz patrzeć podczas codziennego korzystania z kuchni.

Standardowa, metaliczna barwa drzwi lodówki nie pasuje do kolorystyki mebli? Postaw na model lodówki do zabudowy, który wtopi się w kolorystykę mebli.Aby nie przytłoczyć wystroju, wybierz ultra cienki okap teleskopowy, który zamontujesz pod szafką w taki sposób, że pozostanie niemalże niewidoczny. Gdy będziesz chciał z niego skorzystać, po prostu wysuniesz przedni panel.

Do zabudowy nadają się także drobne urządzenia kuchenne. A warto to zrobić, by zyskać więcej miejsca na blacie roboczym. Co konkretnie zamontujesz w zabudowie? Kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy, a nawet… urządzenie do gotowania na parze czy mini chłodziarkę do wina. Pomyśl tylko, jak schludnie i przestronnie będzie wyglądać kuchnia, gdy z zasięgu wzroku znikną te wszystkie drobne sprzęty, na które patrzysz każdego dnia, przekraczając jej próg!

O czym pamiętać, zanim postawisz na zabudowę?

Przy projektowaniu kuchennej zabudowy miej na uwadze zalecenia producentów wybranego przez Ciebie AGD. W dołączonej do sprzętów dokumentacji znajdziesz chociażby rysunki techniczne, które posłużą stolarzowi do wykonania szafek w sposób zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegający ich przegrzewaniu. Co się stanie, gdy o tym zapomnisz? Długotrwały kontakt z wysoką temperaturą przyczyni się do szybszego wyeksploatowania i częstych awarii urządzeń, a także do odkształcania mebli.