Kurkuma jest jedną z najbardziej znanych przypraw. Wywodzi się z kuchni indyjskiej. Jest dostępna samodzielnie lub w mieszance zwanej curry lub garam masala. Jednak charakterystyczny smak i aromat to nie jedyne cechy, dzięki którym jest bardzo ceniona. Roślina ta wykazuje pozytywne działanie na organizm człowieka. Sprawdź, jakie są właściwości kurkumy.
Spis treści
Kurkuma, czyli ostryż długi
Kurkuma jest rośliną, która należy do tej samej grupy, co imbir. Wywodzi się z Indii, ale jest obecnie uprawiana w wielu częściach świata – przede wszystkim tam, gdzie panuje tropikalny klimat. Osiąga ona około metra wysokości. Największe znaczenie ma jej kłącze. Inną nazwą kurkumy jest ostryż długi.
Kłącze kurkumy zawiera olejek eteryczny oraz kurkuminę. To właśnie ta ostatnia wykazuje wiele właściwości, dzięki którym wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego jest polecana do stosowania przy wielu dolegliwościach. Kurkumina jest wykorzystywana w lecznictwie już od starożytności.
Jak kurkuma działa na organizm człowieka?
Wiele lat temu kurkuma była stosowana jako środek leczniczy przy takich dolegliwościach, jak: bóle menstruacyjne, stany zapalne i zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo wykorzystywano ją przy chorobach układu oddechowego oraz inwazjach pasożytniczych. Obecne wiadomo, że kurkuma nie leczy. Nie może być zatem stosowana jako lek. Ma jednak udowodniony pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego dobrze sprawdza się w terapii pomocniczej.
Kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne. Ma ona wpływ na ekspresję genów, które odpowiadają za produkcję białek istotnych dla powstawania stanów zapalnych. Dodatkowo wiele mówi się o jej właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Jest ona także uznawana za antyoksydant.
Trwają badania nad zastosowaniem kurkumy w schorzeniach neurologicznych. Jednym z nich jest choroba Alzheimera. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że kurkumina przyspiesza procesy regeneracyjne w mózgu oraz wpływa na produkcję nowych komórek nerwowych.
Kurkuma jako antyoksydant
Kurkuma jest uznawana za antyoksydant. Jest to grupa substancji, które mają zdolność do wiązania wolnych elektronów tlenu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ oksydanty zaburzają funkcjonowanie komórek, przyspieszają procesy starzenia się oraz uszkadzają DNA.
Czy kurkuma może być stosowana przy nowotworach?
Wiele badań sugeruje, że kurkuma może zapobiegać nowotworom. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w niej substancje blokują procesy namnażania się komórek nowotworowych lub prowadzą do ich spowolnienia. Wciąż potrzebne są jeszcze dodatkowe testy. Warto pamiętać, że nie można stosować kurkumy zamiast leczenia konwencjonalnego.
Sposoby dostarczania organizmowi kurkumy
Kurkuma może być dodawana do wielu potraw. Jednak, aby zyskać pewność, że została dostarczona jej odpowiednia ilość, można sięgnąć po suplementy diety z kurkuminą. Mają one postać tabletek, kapsułek lub ekstraktu. Dobrze jest wybierać te, które zawierają dodatkowo piperynę. Jest to substancja, która wzmacnia działanie kurkumy.
Najnowsze komentarze