Szacowany czas czytania artykułu: 6 minut

Wiele osób decyduje się na zabiegi z użyciem preparatów zawierających kwas migdałowy. To doskonały produkt, który nie jest szkodliwy nawet dla wrażliwej skóry i pozwala pozbyć się zaskórników, głęboko oczyścić skórę, odżywić ją czy przygotować odpowiednią bazę pod makijaż. Stosując preparaty z kwasem migdałowym można wyraźnie odżywić i odmłodzić swoją skórę, zatem jest doskonałym wyborem zarówno dla skóry młodej, jak i dojrzałej.

Kwas migdałowy – działanie

Warto zacząć od tego czym jest sam kwas migdałowy. To nic innego jak hydroliza ekstraktu z gorzkich migdałów. Peeling kwasem migdałowym może pomóc pozbyć się przebarwień na skórze. Redukuje zaskórniki, a nawet drobne zmarszczki. Nie wykazuje działania toksycznego. Przede wszystkim tworzy na skórze filtr ochronny przeciw fotostarzeniu się skóry i szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Może być stosowany do każdego typu cery, nawet wrażliwej. Preparaty są bardzo różnorodne, dlatego zabieg kwasem migdałowym, w zależności od stężenia, można wykonać w domu. Tu przeznaczone są kremy, czy peelingi, a także toniki o niskim stężeniu. Zabieg jednak wykonują wszystkie gabinety kosmetyczne i w tym przypadku wykwalifikowany kosmetolog stosuje kwasy migdałowe o większym stężeniu sięgającym kilkudziesięciu, nawet 70%.

Kwas migdałowy – efekty

Trudno wymienić wszystkie zalety jakie ma kwas migdałowy. Efekty zabiegu u kosmetyczki mogą się utrzymywać przez dłuższy czas. Warto dowiedzieć się, jak wygląda sam zabieg. Najpierw skóra jest oczyszczana, a następnie kosmetyczka wykonuje pre peeling z kwasem migdałowym o niskim stężeniu, najczęściej 2%. Potem następuje właściwy peeling migdałowy, gdzie używany jest kosmetyk profesjonalny, który zawiera 50 lub nawet 70% kwas migdałowy. Taki peeling jest zmywany po 20 minutach, a następnie nakłada się krem nawilżający z filtrem UV. Skóra już po pierwszym zabiegu jest wyraźnie odżywiona i oczyszczona, jednak zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów, co tydzień. Wtedy można uzyskać najlepsze efekty.

Kwas migdadłowy w domu

Kwas migdałowy w domu

Oczywiście nie trzeba wybierać się do kosmetyczki, by zafundować sobie kurację z użyciem kwasu migdałowego. Zabieg kwasami w domu może być całkowicie bezpieczny. Trzeba jednak ściśle stosować się do zaleceń zawartych na opakowaniu kosmetyku. Peeling migdałowy w domu wykonuje się najczęściej kosmetykiem z 5% lub 10% kwasem migdałowym. Dla dopełnienia efektu po zmyciu makijażu warto stosować tonik z kwasem migdałowym, który głęboko oczyszcza skórę i przeciwdziała pojawianiu się zaskórników, a także łojotokowi. Polecane są także kremy na dzień i na noc z kwasem migdałowym. Dla skóry dojrzałej doskonałym wyborem będą te z dodatkiem retinolu, dzięki czemu kosmetyk będzie miał działanie wygładzające nie tylko na płytkie, ale również te głębsze zmarszczki. Kosmetyki to nie wszystko, gdyż warto pamiętać, że ważna jest również dieta bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, a także cynk. Spożywanie jajek, fasoli czy marchwi w codziennej diecie może pomóc poprawić stan skóry nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Oczywiście nie można zapomnieć również o piciu odpowiedniej ilości wody. Właściwa podaż płynów gwarantuje zachowanie gospodarki hydrolipidowej na odpowiednim poziomie. Zatem w ten sposób dbamy o właściwe nawilżenie skóry.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Choć peeling kwasem migdałowym nie jest zabiegiem inwazyjnym i polecany jest nawet dla wrażliwej skóry istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Osoby przyjmujące leki z grupy retinoidów powinny zrezygnować z zabiegu z użyciem kwasu migdałowego do czasu zakończenia kuracji. Ponadto nie mogą poddać się zabiegowi Ci, u których występuje uczulenie na substancję aktywną. W przypadku uszkodzeń naskórka, aktywnej opryszczki czy łuszczycy również nie można poddać się peelingowi z użyciem kwasu migdałowego. Choć zabieg polecany jest dla osób ze skórą trądzikową, to jednak w przypadku ciężkiej postaci trądziku nie może być wykonywany. Oczywiście przeciwwskazaniem jest także ciąża, czy okres karmienia piersią. Jeśli chodzi o efekty uboczne, to po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, które jednak po pewnym czasie ustępuje. Występuje również często swędzenie i pieczenie, które jest wywoływane także przez wystawianie skóry na promieniowanie UV. Dlatego również solarium w okresie po zabiegu jest zakazane.

Kwas migdałowy – cena

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem zabiegu z kwasem migdałowym, to musisz wiedzieć, że cena waha się w zależności od użytego kosmetyku od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Średnio jeden zabieg peelingu kwasem migdałowym to koszt rzędu 100 zł u kosmetyczki. Zatem za cały pakiet zapłacimy w granicach 400-600 zł. Trzeba pamiętać, że zabieg z użyciem kwasu migdałowego najlepiej wykonać w okresie wiosennym przed sezonem letnim, a także po nim, najlepiej jesienią. Kolejne zabiegi przypominające warto robić co roku, ale nie częściej niż dwa razy do roku. Dzięki temu można odżywić głębokie warstwy skóry i spowodować, że doskonale złuszczony zostanie martwy naskórek, a skóra będzie odmłodzona nawet o 10 lat. Każda kobieta powinna zainteresować się wykonaniem tego rodzaju zabiegów na skórę, tym bardziej, że nie są one inwazyjne i w większości przypadków możliwe do wykonania. Oczywiście kosmetyki z kwasem migdałowym o niskim stężeniu nadają się do codziennego stosowania. Dzięki temu można dbać o właściwe odżywienie skóry, a także zwalczanie zaskórników na co dzień. Kosmetyki z kwasem migdałowym to doskonałe produkty zwłaszcza dla osób ze skórą mieszaną i łojotokową.

Kwas migdałowy – opinie

Wiele kobiet, które zdecydowały się na zabiegi z użyciem kwasu migdałowego nie wyobraża już sobie życia bez kosmetyków zawierających ten dobroczynny składnik. To prawdziwe wybawienie dla kobiet borykających się z problemami skórnymi i jednocześnie posiadającymi wrażliwą skórę. Nawet jeśli dotychczasowe kosmetyki powodowały podrażnienia, to jest duże prawdopodobieństwo, że te zawierające kwas migdałowy w niskim stężeniu – do 5% nie będą przyczyniać się do zaczerwienienia czy pojawiania się plam na skórze. Jeśli nie ma się czasu na zabiegi u kosmetyczki, to można znaleźć dobrej jakości kosmetyki dostępne nie tylko w drogeriach, ale również aptekach, które pomogą w codziennej pielęgnacji skóry. Z bardziej znanych można wymienić marki takie jak Bielenda z linią zawierającą lecznicze kwasy, a także Pharmaceris. Dla osób z cerą dojrzałą polecane są produkty zawierające retinol, np. marki Clarena. Oczywiście warto raz na jakiś czas wybrać się do kosmetyczki, by wykonać peeling z kwasem migdałowym o większym stężeniu. Taki zabieg pozwala uzyskać efekt na dłużej i cieszyć się skórą jędrniejszą, gładszą, lepiej odżywioną, a także pozbawioną przebarwień i zaskórników. Peeling przede wszystkim pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu nawet cera dojrzała może zyskać młodzieńczy blask. W przypadku skóry problematycznej i stosowaniu peelingów z użyciem mocniejszych kwasów polecane są dłuższe niż tygodniowe, nawet dwutygodniowe, przerwy pomiędzy poszczególnymi zabiegami w danej serii.