Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, to zabieg, który przeprowadza się w przypadku zapalenia miazgi zęba. W niektórych przypadkach to jedyna szansa, by uratować ząb przed usunięciem. Dzięki współczesnym technologiom dziś stomatolog może wykonać zabieg w sposób kompleksowy, a co najważniejsze bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.
Spis treści
Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba. Jest to konieczne, gdy dochodzi w niej do nieodwracalnego stanu zapalnego, który najczęściej objawia się przez silne dolegliwości bólowe. W wielu przypadkach kanałowe leczenie staje się jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć utraty zęba.
Na czym polega zabieg leczenia kanałowego?
O rozpoczęciu leczenia endodontyczncgo decyduje stomatolog na podstawie wcześniej wykonanego zdjęcia rtg lub tomografii komputerowej obejmującej chory ząb.
Aby pacjent w trakcie leczenia czuł się w pełni komfortowo, kurację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym oraz w przypadku wielu klinik stomatologicznych, przy użyciu specjalnego mikroskopu endodontycznego.
Gdy znieczulenie zaczyna działać, wykonywany jest zabieg likwidowania próchnicy oraz rozwiercenia korony zęba tak, by stomatolog miał dostęp do kanałów, z których usuwana jest miazga.
Kolejnym, bardzo ważnym etapem leczenia kanałowego, jest dokładne poszerzenie i oczyszczenie przez lekarza kanałów korzeniowych oraz dezynfekcja roztworem podchlorynu sodu, który usuwa wszelkie bakterie.
Gdy kanały korzeniowe są dokładnie oczyszczone i osuszone, stomatolog wypełnia je odpowiednimi materiałami uszczelniającymi. Na koniec zamyka cały ząb za pomocą plomby, dzięki czemu jest on chroniony przed bakteriami, które mogłyby dostać się do tkanek okołowierzchołkowych.
Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe może być konieczne w przypadku wielu różnych stanów chorobowych jamy ustnej:
- zaawansowana i rozległa próchnica – jej następstwem może być stan zapalny, a nawet martwica miazgi zębowej;
- ponowne leczenie kanałowe – w przypadku, gdy kanały korzeniowe zostały niedokładnie uzupełnione;
- uraz zęba, na skutek którego dochodzi do odsłonięcia miazgi;
- próchnica pod już istniejącymi wypełnieniami;
- wskazania protetyczne przed zabiegiem wykonania korony lub mostu.
Przeciwwskazania leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku, nawet u pacjentek ciężarnych lub karmiących piersią. Istnieje jednak kilka głównych przeciwskazań, które mogą uniemożliwić rozpoczęcie leczenia, dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza chorego zęba, ocena ogólnego stanu jamy ustnej oraz przeprowadzenie wywiadu z pacjentem odnośnie innych chorób, alergii czy występujących dolegliwości.
- duże zniszczenia ścian zęba – np. ozębnej wokół korzeni;
- uczulenie na substancję znieczulającą – leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego też przed rozpoczętym leczeniem należy zweryfikować, jaki środek znieczulający można podać pacjentowi;
- choroby, które wymagają dodatkowej antybiotykoterapii przed podjęciem leczenia – np. cukrzycy insulinozależnej, czy przebytego zapalenia wsierdzia.
- choroby podwyższonego ryzyka – serca, nerek, stawów;
- stan obniżonej odporności.
Kompleksowe i bezbolesne leczenie kanałowe zęba
Dzięki współczesnym technologiom stomatologicznym w wielu przypadkach pacjent jest w stanie uniknąć utraty chorego zęba. Ważne jest, by zdecydować się na wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym oraz rozpocząć leczenie jak najszybciej to możliwe. Jedną z polecanych klinik jest Warsaw Dental Center, w której za pomocą nowoczesnej aparatury stomatolog jest w stanie szybko zdiagnozować ognisko bólu i rozpocząć kurację. Klinika zapewnia również dostęp do najnowszych rodzajów znieczuleń, co zapewnia pacjentowi pełen komfort i brak bólu podczas leczenia zęba. Co najważniejsze, w szybki i bezbolesny sposób, pacjent pozbywa się zakażenia i może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Najnowsze komentarze