Leczenie implantologiczne jest zazwyczaj ostatnim ratunkiem dla pacjentów, którym nie udało się uratować zęba we wcześniejszym leczeniu lub został on utracony w inny sposób. Implanty cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Są uznawane za najlepszą metodę uzupełniania braków zębowych, gdyż zastępuje nie tylko koronę zęba, ale także jego korzeń, co sprawia, że jest to wygodne i naturalne rozwiązanie. Dzięki tej metodzie, każdy może odzyskać zdrowy wygląd zębów.
Spis treści
Implantologia – czym dokładnie jest?
Implantologią nazywamy dziedzinę stomatologii estetycznej, która polega na wprowadzaniu wszczepów do żywego organizmu. Do najważniejszych jej aspektów należy przeprowadzenie badań, które wyeliminują przeciwwskazania, zachowanie organizmu, w którym znajduje się wszczep jako ciało obce, następnie dobór odpowiednich rozwiązań do indywidualnych potrzeb i konkretnych sytuacji, a finalnie wykonanie implantów. W odróżnieniu od innych uzupełnień zębowych implant to nie tylko widoczna korona zęba, ale również jego korzeń, który mocowany jest bezpośrednio w kości pacjenta. Dzięki temu jest on mocno osadzony w jamie ustnej, a siły działające na kości rozkładają się w taki sam sposób, jak przy naturalnych zębach. Implantologia to niezwykle rozwinięta i szeroka dziedzina. Stale pojawiające się nowe technologie i możliwości umożliwiają doskonalenie obecnych metod leczenia implantologicznego.
Kto może skorzystać z implantologii?
Tak naprawdę z możliwości implantologii skorzystać może praktycznie każdy. Jednak zakładanie implantów młodszym pacjentom, może się wiązać z nieprawidłowym ułożeniem śrubek w przyszłości. Jeśli nasze zęby są słabe lub nie dbamy o nie w dostateczny sposób, mogą się szybko popsuć. Często konsekwencją zaniedbywania stanu jamy ustnej, jest konieczność wyrywania zębów. Braki zębowe nie są już dzisiaj problemem nie do rozwiązania, ponieważ implanty zębowe są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, przez co ich koszt z roku na rok się zmniejsza.
Jak wygląda leczenie ubytków za pomocą implantologii?
Wypełnienie ubytków implantami wiąże się oczywiście z kilkoma wizytami w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszego spotkania lekarz oceni stan uzębienia, wykona zdjęcie RTG i zaplanuje cały proces leczenia. Na kolejnym spotkaniu po podaniu pacjentowi znieczulenia zrobi małe otwory, w których osadzi implant. Po zakończeniu procesu gojenia, który może trwać nawet pół roku, następuje wkręcenie łącznika oraz umieszczenie korony na implancie. Taki sposób zamocowania jest wygodny dla pacjenta i nie wymaga opracowania sąsiednich zębów.
Najnowsze komentarze