Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim zabiegami profilaktycznymi, mającymi zapobiegać powstawaniu próchnicy i ubytków. Celem tej dziedziny stomatologii jest zachowanie dobrego stanu zębów, przedłużenie ich żywotności oraz estetycznego wyglądu. Stomatologia zachowawcza nazywana również ogólną obejmuje również swoim zakresem wszystkie usługi związane z prawidłowym dbaniem o uzębienie i higieną jamy ustnej. Regularne korzystanie z usług stomatologii ogólnej pozwala umacniać struktury zębów i zapobiegać namnażaniu bakterii, które prowadzą do próchnicy.
Spis treści
Jakie zabiegi wykonywane są w ramach stomatologii zachowawczej?
W ramach stomatologii zachowawczej wykonywane są wszystkie zabiegi związane z profilaktyką próchnicy oraz faktyczne leczenie w przypadku jej wystąpienia. Profilaktyka ma na celu usuwać próchnicę oraz zapobiegać jej rozprzestrzenianiu się i w ogóle powstawaniu. Podczas wizyt przeprowadza się kontrole jamy ustnej i stanu zębów, usuwa się płytkę nazębną i kamień oraz usuwa się problemy wynikające z nadwrażliwości dziąseł.
W ramach stomatologii ogólnej wykonywany jest tzw. skaling, piaskowanie, polerowanie, a także lakierowanie zębów. Stomatologia zachowawcza zajmuje się również leczeniem ubytków zębowych, powstałych w wyniku próchnicy. Wykonuje się w tym zakresie zabiegi odbudowy korony zęba, leczenie kanałowe, wypełnianie ubytków oraz leczenie próchnicy.
Leczenie próchnicy – na czym polega?
Próchnica jest najpopularniejszym problemem związanym ze zdrowiem zębów. Wywoływana jest przez bakterie, które czerpią pożywkę z rozkładających się w jamie ustnej resztek jedzenia. Próchnica dotyka w równym stopniu zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Leczenie w pierwszej fazie rozwoju próchnicy nie jest skomplikowane. Im dłużej jednak pacjent zwleka z rozpoczęciem leczenia, tym gorzej dla jego zdrowia.
Nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych ubytków, a także do powstawania ropni, zgorzeli oraz zapalenia okostnej. Jeżeli próchnica nie jest w zaawansowanym stadium często wystarczy jedynie zabieg oczyszczania i remineralizacji. Jeżeli próchnica mocno się rozprzestrzeniła konieczne jest usunięcie chorej tkanki i uzupełnienie ubytku przy użyciu plomby. W najgorszym przypadku, gdy próchnica zaatakowała już miazgę zęba, jedyną opcją jest leczenie kanałowe.
Dlaczego systematyczne leczenie zębów jest tak ważne?
Regularne korzystanie z usług stomatologii zachowawczej pozwala uniknąć poważnych problemów z uzębieniem. Co więcej, systematyczne wizyty kontrolne pomagają we wczesnym wykrywaniu problemów i zwiększają szansę na szybkie pozbycie się problemu już we wczesnej fazie. Zanim próchnica obejmie głębokie tkanki zęba możliwe jest jej usuwanie z wykorzystaniem prostych, nieinwazyjnych i bezbolesnych zabiegów takich jak remineralizacja.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie dobrego stanu zębów, nie tylko ze względu na wysoki poziom skomplikowania zaawansowanej próchnicy, ale także przez wzgląd na fakt, że nieleczona choroba może prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu organizmu i rozwoju poważnych schorzeń obejmujących stawy, nerki, a nawet serce.
Najnowsze komentarze