Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Nie sposób nie dostrzec, chociażby zerkając za okno, że lato jest już naprawdę blisko. Jest to zatem najlepszy moment, żeby rozpocząć zmianę pielęgnacji swojej twarzy dopasowaną właśnie do zbliżającej się kolejnej pory roku. Dostosowywanie codziennie wykonywanych rytuałów do zmieniających się warunków atmosferycznych jest wbrew pozorom niezwykle ważne. W końcu to właśnie one oddziałują bezpośrednio na cerę i przyczyniają się do transformacji jej wymagań czy pojawiania niedoskonałości. Dlatego także latem należy przywiązywać większą niż zazwyczaj uwagę do oczyszczania skóry, jej nawilżania, a także ochrony przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które znacznie ułatwią ci dostosowanie dotychczasowej pielęgnacji do zbliżającego się lata.

Dokładne oczyszczenie

Dokładne oczyszczanie skóry jest istotne przez cały rok, jednak gdy nadchodzi lato, to jeszcze bardziej zyskuje ono na znaczeniu. Wszystko dlatego, że to właśnie w tym okresie w ciągu roku produkcja sebum się zwiększa. Niestety w wyniku tego znacznie łatwiej o zatykanie porów oraz powstawanie wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Co więcej, do lepkiej warstwy, którą tworzy sebum, „przyklejają” się zanieczyszczenia. Wszystko to jest tym bardziej dokuczliwe, że na wakacjach stawiamy na lekki makijaż lub nawet jego całkowity brak. Dlatego oczyszczanie należy wykonywać dwa razy dziennie – rano lekkim, delikatnym produktem, a wieczorem tym o nieco mocniejszym działaniu. Należy zadbać także o regularne stosowanie peelingu, w zależności od posiadanego rodzaju i typu cery powinno być to raz na tydzień lub dwa tygodnie. Dzięki temu pory zostaną doskonale oczyszczone, a martwy naskórek usunięty.

Duża dawka nawilżenia

Nasza skóra latem jest wystawiona na oddziaływanie wielu różnorodnych czynników. Wysokie temperatury na zewnątrz, klimatyzacja w niemalże każdym pomieszczeniu, a do tego także słońce. Przez to właśnie może być przesuszona bardziej niż zwykle, co zresztą prowadzi do wcześniej już wspomnianego zwiększenia ilości produkowanego sebum oraz konieczności oczyszczania skóry. Co więcej, te duże zmiany temperatur przy przechodzeniu pomiędzy upałem a klimatyzowanym pokojem przyczyniają się do rozszerzania i zwężania naczynek, co jest szczególnie szkodliwe w przypadku cery naczynkowej. Niezwykle ważne jest wybranie na letni okres kremów nawilżających, które powinny być elementem pielęgnacji niezależnie od posiadanego rodzaju cery. Powinny one zarówno sprzyjać utrzymywaniu wody, jak i odbudowywaniu warstwy hydrolipidowej.

Ochrona przed słońcem

Latem nie należy odstępować kremu z filtrem przeciwsłonecznym nawet na krok. W końcu, chociaż wiele z nas lubi wygrzewać się w słońcu, jego działanie może przyczyniać się do znacznego pogorszenia stanu skóry nie tylko na twarzy. Przede wszystkim przy braku odpowiedniej ochrony zauważalne jest przyśpieszenie starzenia. Dzieje się tak w wyniku niszczenia włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry. Mogą pojawiać się również wyjątkowo trudne do zredukowania i usunięcia przebarwienia oraz plamy. W najgorszych przypadkach długa i częsta ekspozycja na promienie słoneczne powoduje nawet nowotwory skóry. Wszystko to sprawia, że latem konieczne jest nakładanie produktu z filtrem, a w miarę możliwości ponowne aplikowanie go co około trzy godziny.