Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Należy wiedzieć, że łojotokowe zapalenie skóry głowy jest schorzeniem dermatologicznym, które ma charakter przewlekły. Oznacza to, że można doprowadzić do remisji i zniwelowania objawów. To schorzenie ma charakter nawracający i występuje głównie w przypadku mężczyzn. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jakie objawy występują przy łojotokowym zapaleniu głowy?

Warto wiedzieć, że łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się rumieniem, a także złuszczaniem się naskórka. Gdy choroba postępuje zmiany zmieniają się w nieregularne plamy rumieniowe z żółtawymi strupami. Część chorych ma tylko łupież, a u innych występują rozlane rumieniowe plamy obejmujące całą powierzchnię skóry głowy. Czasami zmiany te tworzą twardą skorupę. Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry głowy jest nadprodukcja łoju, a także niewłaściwy skład sebum. Wpływ na wystąpienie choroby ma grzyb Mallasezia furfur, a także bakteria Staphylococcus epidermidis, co udowodniono w badaniach przeprowadzonych nie tak dawno temu, bo w 2017 r. W przypadku niektórych chorób, czy stresu, a nawet obniżenia odporności występuje zwiększone ryzyko tego schorzenia. Wpływ na pojawienie się schorzenia ma też nieprawidłowa dieta, np. spożywanie alkoholu, który ma działanie wysuszające skórę, a także niedobory pokarmowe jeżeli chodzi o cynk, selen czy witaminy z grupy B. Nawet błędy w pielęgnacji skóry głowy mogą mieć wpływ na wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry.

Co warto wiedzieć na temat leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy?

Jak już wspomnieliśmy łojotokowe zapalenie skóry głowy u nastolatków i dorosłych ma charakter nawracający i nie można go wyleczyć jak w przypadku ciemieniuchy u niemowląt. Odpowiednie postępowanie lecznicze może jednak doprowadzić do cofnięcia się objawów. W leczeniu sprawdzają się preparaty grzybiczne, przeciwzapalne, keratolityczne. Dostępne są w formie szamponów, żeli, płynów, ale i kremów. Jeżeli chodzi o szampon to należy sięgnąć po produkt z cyklopiroksolaminą, który rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Jeżeli objawy są mniejsze, można też wybrać szampon przeciwgrzybiczny z ketokonazolem, flutrimazolem bądź klotrimazolem. Warto podkreślić, że takie szampony rekomendowane są do stosowania także w okresach bezobjawowych. Niektóre osoby sięgają po szampony zawierające dzięgieć, pirotynian czy też  siarczek selenu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie szampony przeciwłupieżowe na dłuższą metę nie będą skuteczne. Należy zatem sięgnąć po takie zawierające polecają cyklopiroksolaminę lub ketokonazol.

Czy domowe sposoby się sprawdzą?

U dzieci na ciemieniuchę stosuje się oliwę z oliwek czy też peeling wykonany z rozmoczonych płatków owsianych zmieszanych ze szklanką mleka lub napoju owsianego. Takie sposoby w przypadku dorosłych mogą być jedynie doraźne. Oczywiście zawsze trzeba stawiać na produkty rekomendowane przez lekarza i ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Odpowiedni produkt pozwoli na dłużej zwalczyć zaczerwienienia, swędzenie, a także łuszczenie się skóry. Można sięgnąć po produkty kwasowe zawierające kwas salicylowy, który dobrze radzi sobie ze złuszczaniem martwego naskórka.

Warto również odpowiednio zbilansować dietę. Nie można również zapominać o właściwym poziomie nawodnienia. Dzięki kompleksowemu działaniu skóra głowy i włosy będą prezentować się lepiej.