Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Łuszczyca to bardzo poważna, uciążliwa i niestety przewlekła dermatoza. Nierzadko dotyka ona skóry na twarzy. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy łuszczycy, aby móc w porę rozpocząć walkę z nią. Ostateczna diagnoza zawsze powinna jednak należeć do lekarza, najlepiej dermatologa. Dobrze jest również mieć świadomość tego, w jaki sposób leczyć uporczywe objawy łuszczycy.

Jakie są przyczyny łuszczycy na twarzy?

Przyczyn łuszczycy na twarzy jest całe mnóstwo, a na niektóre z nich nie mamy żadnego wpływu. Niestety, do rozwoju tej choroby bardzo często predysponują skłonności genetyczne. Na czynniki genetyczne nie mamy jednak żadnego wpływu. Należy pamiętać o tym, że przyczynę łuszczycy może stanowić także chroniczny stres oraz oczywiście nieodpowiednio zbilansowana dieta. Przyczyną może być również nieprawidłowa praca układu odpornościowego.

Łuszczyca na twarzy bardzo często występuje u osób, które borykają się z różnego rodzaju chorobami autoimmunologicznymi. Nie należy zapominać także o tym, że jedną z przyczyn łuszczycy stanowi również nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. Warto wiedzieć, że objawy łuszczycy mogą się nasilać, ale choroba może wejść również w remisję.

Czym objawia się łuszczyca na twarzy?

Łuszczyca na twarzy może mieć naprawdę wiele różnego rodzaju objawów. Niestety, większość z nich jest bardzo uciążliwa. Zmiany skórne są najczęściej zlokalizowane w okolicy brwi, nosa oraz na czole. W miejscach tych pojawiają się plamy o czerwonobrunatnym zabarwieniu. Niestety, są one pokryte srebrzystą łuską. Skóra z czasem zaczyna się intensywnie łuszczyć. Objawami łuszczycy skóry twarzy może stać się swędzenie oraz pieczenie.

Trzeba przyznać, że schorzenie to utrudnia funkcjonowanie osobom, które się z nim zmagają. Nie ma się temu, co dziwić, gdyż łuszczyca powoduje bardzo przykre dolegliwości, a na dodatek szpeci nasz wygląd. Dobrze byłoby więc w porę zdiagnozować problem, aby móc z nim skutecznie walczyć.

Czasami jednak diagnoza może nastręczać trudności nawet doświadczonemu dermatologowi. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, bo niekiedy proces diagnostyczny wymaga więcej niż jednej wizyty.

Jak leczyć łuszczycę skóry twarzy?

Łuszczyca skóry twarzy nie jest łatwa w terapii. Najważniejsze jest to, aby skóra została odpowiednio zdiagnozowana. W tym celu najlepiej udać się do lekarza dermatologa. Bardzo ważne jest to, aby lekarz starannie obejrzał skórę oraz zebrał wywiad. Należy szczerze odpowiadać na zadawane przez specjalistę pytania.

W terapii skóry twarzy dotkniętej problemem łuszczycy stosowane są zarówno leki na receptę, jak i leki bez recepty. Mogą one przybrać postać maści, a także kremów oraz płynów. Zazwyczaj zawarte są w nich składniki o silnym potencjale przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Warto docenić także przeciwświądowe właściwości tych specyfików. Aby leczenie było skuteczne, należy również stosować odpowiednią pielęgnację. W aptece, zarówno internetowej, jak i stacjonarnej znajdziemy balsamy, a także kremy, które złagodzą objawy dermatozy. Są one bogate w składniki przeciwzapalne oraz nawilżające.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-skory-twarzy-jak-sie-objawia-blog-pol-1507542233.html