Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Łysienie to problem który dotyka wszystkich ludzi na świecie niezależnie od płci i wieku. Zdarza się że łysieją nawet dzieci. Kiedy już zauważymy wzmożone wypadanie włosów lub ich ewidentne przerzedzenie, zastanawiamy się czy da się coś czym zrobić, czy w ogóle podejmować walkę? A może tak musi być i już? Spróbujmy krótko przybliżyć temat.

Przyczyny łysienia

Niestety przyczyn łysienia jest tak dużo że aż trudno zaliczyć je do samodzielnej jednostki chorobowej. Mogą to być niedobory witamin, choroby tarczycy, przewlekły stres, zatrucia metalami ciężkimi, uwarunkowania genetyczne, stosowanie niektórych leków, odchudzanie, nowotwory, chemioterapia, brak higieny, zbyt agresywne zabiegi fryzjerskie np. rozjaśnianie, trwała ondulacja, ciasne upięcia, ciąża, karmienie piersią.Łysienie to nic innego jak zaprzestanie produkcji mieszka włosowego przez organizm. Kiedy włos wypadnie, na jego miejscu nie pojawia się nowy.

Najbardziej popularne rodzaje łysienia

Łysienie plackowate – włosy wypadają w konkretnych miejscach na głowie tworząc puste kręgi
Łysienie poporodowe – wstępuje około 3 miesiące po porodzie, cechuje się dużym przerzedzeniem w ilości włosów
Łysienie neurotyczne – na tle nerwowym, w wyniku bardzo intensywnych przeżyć
Łysienie dziedziczne (genetyczne) – ujawnia się wraz z wiekiem niezależnie od płci
Łysienie dynamiczne – samoistne niszczenie się mieszków włosowych

Zapobieganie i leczenie

Leczenie łysienia powinno się rozpocząć od zdiagnozowania przyczyny problemu i wg. określonego powodu, rozpocząć leczenie.Najpopularniejszymi sposobami zapobiegania i leczenia jest stosowanie herbatek ze skrzypu polnego. Krzemionka która jest składem skrzypu – spowalnia ich wypadanie, dlatego też wiele szampon przeciw łysieniu ma w składzie tą roślinę.Dobrym sposobem jest stosowanie serum przeciw łysieniu – mają one w składzie stężone ilości witamin A, E, biotynę, łopian czy papryczkę chili silnie wpływającą na pobudzenie pracy skóry głowy.Pobudzać skórę głowy do pracy i produkcji nowych włosów, można za pomocą bardzo częstego masażu. W sklepach kosmetycznych, drogeriach i aptekach dostępne są specjalnie wyprodukowane go tego przyrządy, niejednokrotnie sprzedawane wraz z odpowiednim kosmetykiem lub lekiem na łysienie. Masaż jest bardzo przyjemny a sam masażer można nabyć już za kilka złotych.Kiedy już wszystkie nieinwazyjne sposoby zawiodą, zostaje jeszcze kwestia chirurgicznego rozwiązania sprawy, za pomocą bardzo drogiego przeszczepu włosów.