Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Maść konopna to produkt medycyny naturalnej zyskujący coraz większą uwagę osób cierpiących na choroby skóry, jak egzema, czy łuszczyca. Coraz częściej maści konopne są dedykowane również pacjentom borykającym się z przewlekłym bólem stawów, kręgosłupa, po urazach i kontuzjach. Ich popularność potwierdzają liczne wpisy na forach i portalach społecznościowych, gdzie użytkownicy wymieniają się pozytywnymi opiniami na ich temat.

W tego typu produktach, oprócz oleju konopnego, stosuje się składniki o działaniu przeciwbólowym, poprawiającym krążenie i przyspieszającym regenerację uszkodzonych tkanek. Maści konopne przeciwbólowe najczęściej pochodzą z Czech, kraju który słynie ze swoich produktów konopnych oraz maści końskich, na których bazie powstały właśnie maści z dodatkiem konopi.

Maść konopna to produkt w pełni legalny, ponieważ zastosowany w niej olej konopny jest pozbawiony THC – składnika o działaniu narkotycznym. Wbrew powszechnym opiniom, maść konopna zazwyczaj nie zawiera również olejku CBD (chyba, że jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie).

Skład – maść konopna rozgrzewająca czy chłodząca?

Skład każdego produktu kosmetycznego jest uzależniony od decyzji producenta, dlatego maść konopna maści konopnej nie równa. Jedne z lepszych produktów konopnych dostępnych na naszym rynku posiada czeska firma MedicProgress. W ich ofercie znajdziemy trzy rodzaje maści pod nazwą konopne mazani/konopne mazanie: maść konopną uniwersalną z 10% zawartością oleju konopnego oraz maść rozgrzewającą i chłodzącą. To, który produkt wybierzemy zależy od naszych preferencji, ale także od rodzaju bólu z jakim się borykamy.

Maść konopna rozgrzewająca, jak sama nazwa wskazuje, powinna zawierać składniki o udowodnionym działaniu pobudzającym krążenie i miejscowo rozgrzewającym. Najczęściej pojawi się tu ekstrakt z ostrych papryczek chili, który zawiera kapsaicynę oraz podobnie do niej działającą, wanilię, a także kamforę i olejki eteryczne, cynamonowy, eukaliptusowy, czy rozmarynowy.

Maść konopna chłodząca, to przeciwległy biegun, na którym znajdziemy w dużej ilości mentol, miętę, ale co ciekawe, również olejek eukaliptusowy i kamforę.

Dla niezdecydowanych jest najbardziej uniwersalna Maść konopna z 10% olejem konopnym. Ma ona lekkie działanie chłodzące, ale nie na tyle silne by wywołać uczucie zimna, jednocześnie, podobnie jak maść rozgrzewająca, zawiera salicylan metylu, składnik o silnym działaniu przeciwbólowym. Oprócz tego zastosowano tu również kamforę, mentol oraz olejek terpenowy.

Maści konopne HC (od nazwy serii – HealthCulture), to udane połączenie przeciwzapalnego i regenerującego oleju konopnego i substancji o właściwościach łagodzących ból, poprawiających krążenie i zmniejszających opuchnięcia.

Maść konopna 10% dostępna w ecostory.pl

Maść konopna – właściwości i zastosowanie

Dobra maść konopna ma szerokie spektrum działania – łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny, poprawia krążenie, niweluje uczucie ciężkich nóg i opuchliznę oraz w zależności od typu produktu, rozgrzewa lub chłodzi. Najczęściej stosowana jest na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa, na zwyrodnienia, po drobnych urazach i kontuzjach, w celu rozgrzania przemarzniętych stóp, przed i po wysiłku fizycznym. Maść konopna świetnie sprawdzi się również jako preparat do masażu.

Nie ma zbyt wielu ograniczeń co do zastosowania maści konopnej, zaleca się jedynie by nie używać jej u małych dzieci oraz osób z bardzo wrażliwą skórą. Najczęstszym skutkiem ubocznym maści konopnej jest miejscowe podrażnienie skóry, dlatego warto przed pierwszym zastosowaniem zrobić próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Jeśli pojawi się duże zaczerwienienie i silne pieczenie skóry, to maść nie jest dla nas.

Maść konopna rozgrzewająca dostępna w ecostory.pl

Gdzie można kupić maść konopną i w jakiej cenie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów w typie maści konopnej przeciwbólowej, przy wyborze konkretnego warto kierować się przede wszystkim jego składem. Skład jest najrzetelniejszą informacją o działaniu kosmetyku, im wyżej dany składnik aktywny (np. salicylan metylu) jest na liście INCI, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt spełni nasze oczekiwania. Cena ma tu mniejsze znaczenie, jednak nie warto oszczędzać, dobra maść konopna to wydatek rzędu 30-40 zł.

Jeśli chodzi o miejsce, w którym możemy zaopatrzyć się w maść konopną, to wybór jest praktycznie nieograniczony, od stacjonarnych sklepów zielarskich po sklepy internetowe. Każdy dobry sklep z produktami medycyny naturalnej ma w swojej ofercie minimum jeden rodzaj maści konopnej. W Internecie cena maści będzie bardziej konkurencyjna, a także wybór będzie szerszy. By znaleźć najlepszą ofertę, warto skorzystać z porównywarek cenowych. Natomiast sięganie po produkt, który wyświetla się nam jako reklama, nie zawsze jest dobrym pomysłem, gdyż zawiera on ukryty koszt tejże reklamy i najczęściej można znaleźć korzystniejszą ofertę.