Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Dieta sokowa to obecnie jeden z najskuteczniejszych, ale i najpopularniejszych sposobów oczyszczania organizmu z toksyn, które gromadzą się w nim nie tylko wskutek spożywania wysokoprzetworzonej żywności, ale także picia zanieczyszczonej wody, oddychania niskiej jakości powietrzem, czy przez sięganie po używki. Dieta sokowa może być stosowana również przez osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Na czym dokładnie polega taka kuracja? Podpowiadamy.

Czym jest dieta sokowa?

Dieta sokowa przeznaczona jest do krótkoterminowego stosowania. Polega na zastąpieniu wszystkich pięciu posiłków koktajlami lub sokami z warzyw, lub owoców. Dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez pokarmów stałych firmy, zajmujące się tego typu cateringiem, oferują opcję, w której cztery posiłki zastąpione są sokiem lub koktajlem, a jednym z dań jest np. lekka sałatka.

Dieta sokowa stosowana jest przede wszystkim w celu oczyszczenia organizmu z nadmiaru toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, ale może być wykorzystywana również w niektórych kuracjach odchudzających. Jej zadaniem dodatkowo jest dostarczenie cennych witamin i minerałów zawartych w warzywach i owocach. Soki i koktajle w takim jadłospisie są pełne błonnika, a także antyoksydantów. Zazwyczaj taką dietę można stosować przez kilka do kilkunastu dni, najpopularniejsze jednak są wersje 3, 5 i 7-dniowe.

Jak przejść na dietę sokową?

Na dietę sokową nie powinniśmy przechodzić z dnia na dzień. Istotnym etapem takiej kuracji jest właściwe przygotowanie organizmu do zmodyfikowanej diety. Dlatego przynajmniej kilka dni przed rozpoczęciem sokoterapii, należy zacząć stopniowo odstawiać źródła cukrów prostych, tłuszczu, a także kofeinę. Warto więc ograniczyć żywność wysokoprzetworzoną, fast foody, słodycze, tłuste dania, kawę czy herbatę.

Soki można przygotowywać samodzielnie lub skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu cateringiem. Ta druga opcja z pewnością jest dużo wygodniejsza. Pamiętajmy jednak, że jednorazowa kuracja nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ może spowodować niedobory żywieniowe, chociażby dlatego, że zazwyczaj dieta sokowa charakteryzuje się niską kalorycznością.

Dla kogo dieta sokowa jest odpowiednia?

Dieta sokowa przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które chciałyby oczyścić swój organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Może być ona również doskonałym wstępem do diety odchudzającej, a także zmiany trybu życia na zdrowszy. Detoks sokowy może wpłynąć również na poprawę samopoczucia osób, które przez niehigieniczny tryb życia i spożywanie wysokoprzetworzonych potraw czują się ociężałe, ospałe i brak im energii.