Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Okluzja to jeden ze sposobów pielęgnacji skóry, który pozwala nam na poprawę jej wyglądu. Odpowiednie postępowanie umożliwia osiągnięcie spektakularnych efektów w walce o promienną i piękną cerę. Jednak brak wiedzy, jak stosować okluzję, może przyczynić się do problemów skórnych. Na czym polega okluzja i jak ją wesprzeć, używając serum do twarzy?

Czym jest okluzja?

Jako okluzję określa się warstwę, którą uzyskuje się na powierzchni skóry. Jest to powłoka, która doskonale zapobiega utracie wody przez naskórek. Dodatkowo dzięki okluzji skóra staje się miękka oraz wygładzona. Powłokę, czyli tak zwany film uzyskuje się przy pomocy kosmetyków ze specjalnym składem. Wyróżnia się dwa rodzaje okluzji: ciągłą i nieciągłą. Okluzja ciągła to pozostawienie kosmetyku na co najmniej kilkanaście minut. Cechą wyróżniającą okluzję ciągłą jest to, że film nałożony na naskórek nie wchłania się. Przykładem tego rodzaju okluzji są wszystkie maseczki nocne, serum do twarzy AVON czy olejki, które pozostają na skórze do rana. Natomiast okluzja nieciągła to naturalne zjawisko. Jest to płaszcz hydrolipidowy skóry, który częściowo jest przepuszczalny, co oznacza, że woda może odparować z naskórka.

Jak wykonać okluzję w domu?

Okluzję przy użyciu odpowiednich kosmetyków z powodzeniem możemy wykonywać w domu. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie tworzyć na skórze filmu zbyt często. Jak zatem dobrać produkty do domowej pielęgnacji? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w te cechujące się właściwościami hydrofobowymi, czyli odpychającymi wodę. Dzięki temu produkowana przez naskórek nie odparuje, a ponownie się wchłonie. Najlepsze kosmetyki do wykonania okluzji to przede wszystkim oleje mineralne, wazelina, parafina, wosk parafinowy oraz skwalan. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu kosmetycznego, pod kosmetyk tworzący film warto nałożyć przykładowo serum intensywnie nawilżające.

Jak używać serum do twarzy podczas okluzji?

Okluzja to końcowy etap pielęgnacji naskórka. Dlatego przed nałożeniem produktu okluzyjnego i serum konieczne jest przygotowanie cery. Warto dokładnie umyć skórę przy pomocy żelu, a następnie wykonać peeling. Dopiero teraz można przystąpić do aplikacji produktu. Wystarczy kilka kropel nanieść na twarz, szyję i dekolt, a następnie przy pomocy palców wskazującego oraz środkowego okrągłymi ruchami rozprowadzić kosmetyk po skórze. Następnie powinno odczekać się od 5 do 10 minut, aby składniki aktywne mogły wniknąć w głębokie warstwy naskórka. Dopiero po tym czasie można nałożyć kosmetyk do okluzji i pozostawić go na całą noc.

Jak wybrać odpowiednie serum?

Serum, którego użyjemy pod okluzję, ma kluczowe znaczenie dla pielęgnacji. To jego składniki aktywne będą wnikać w głąb skóry. Dlatego serum powinno być dostosowane do potrzeb naszej cery. Osoby borykające się z przesuszaniem naskórka powinny wybierać serum nawilżające. Z kolei dla tych, którzy chcą zadbać o młody wygląd twarzy, sprawdzą się kosmetyki z kwasem hialuronowym czy witaminą C. Do wyboru mamy też produkty dla cery trądzikowej i z niedoskonałościami, cery naczyniowej oraz przetłuszczającej się. Znajdziemy je między innymi w szerokiej ofercie AVON.

Chcąc zadbać o piękny wygląd cery, warto regularnie wykonywać okluzję. Pamiętajmy tylko, aby nie stosować jej codziennie, bo może to doprowadzić do zatkania porów i powstania wyprysków. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu raz w tygodniu z wykorzystaniem serum dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb skóry.