Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Olejowanie włosów jest znacznie prostsze, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Zabieg ten mogą wykonać wszyscy, bez względu na stan swoich włosów. Natomiast szczególnie jest on polecany dla osób borykających się z problemem suchych, zniszczonych i pozbawionych blasku kosmyków.

Dla kogo jest olejowanie włosów?

Olejowanie to zabieg, który wykonać może każdy. Nie gra tutaj roli zarówno typ włosów, ich ogólna kondycja, jak i stopień zaawansowania w pielęgnacji. Zabieg jest prosty i przynosi korzyści w przypadku każdego rodzaju włosów, choć warto już na samym początku zastrzec, że kluczowe jest tutaj odpowiednie dobranie oleju do rodzaju włosów, ale o tym za chwilę. Olejowanie włosów szczególnie cenne może się jednak okazać w przypadku osób z suchymi, zniszczonymi włosami. Bardzo doceniają go właścicieli włosów matowych, niesfornych, które z jednej strony są napuszone, z drugiej – opierają się stylizacji. Dlaczego akurat w ich przypadku olejowanie jest tak skuteczne? Ponieważ jest to metoda głębokiej i intensywnej regeneracji, która jednocześnie chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku osób, które aż tak dużych problemów z włosami nie mają, zabieg ten to przede wszystkim forma profilaktyki, pielęgnacji zachowawczej, która pozwala utrzymać włosy w dobrym stanie.

Olejowanie włosów – jak wygląda?

Olejowanie to prosty zabieg pielęgnacyjny. Polega on na nakładaniu na skórę głowy i włosy odpowiednio dobranych pod kątem porowatości włosów olejków. Ponieważ włosy nie mają zdolności do autoregeneracji, olejowanie jest dla nich zabiegiem bezcennym. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby przeprowadzenia tego zabiegu:

  • dla osób, które mają dużo czasu na pielęgnację: kilka kropel olejku należy rozetrzeć w rękach, następnie dokładnie wetrzeć w suche włosy, po czym pozostawić na kilka godzin (min. 2, max. 8). Przed nałożeniem oleju można zastosować specjalny hydrolat, który ułatwia wchłanianie przez włosy cennych substancji z olejku.
  • jeśli masz więcej czasu, warto najpierw dokładnie umyć włosy oczyszczającym szamponem, po czym nałożyć olej na odsączone z nadmiaru wody kosmyki. Po kilku godzinach ponownie należy umyć włosy.

Najczęściej wybieraną metodą jest olejowanie na sucho. Są także kobiety, które trzymają olej na włosach przez całą noc. Tutaj trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu, aby nie pobrudzić pościeli. Warto przypomnieć, że włosy przed olejowaniem zawsze powinny być dokładnie rozczesane. Do olejowania używa się olejków takich jak:

  • olejek arganowy,
  • olejek ze słodkich migdałów
  • olejek z orzechów makadamia,
  • olej rycynowego.
  • olej kokosowy.

Wybór w dużej mierze zależy jednak od porowatości włosów.

Efekty olejowania włosów

Regularne olejowanie włosów może przynieść spektakularne efekty. Chodzi przede wszystkim o wyraźną poprawę kondycji włosów, uzyskanie przez nie zdrowego i pięknego wyglądu. Włosy są mocniejsze, odżywione, znika lub zmniejsza się problem rozdwojonych końcówek, wypadających włosów. Olejowanie także wzmacnia cebulki, reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne skóry głowy.