Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Fototerapia, czyli inaczej naświetlanie lampami UVB cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami skóry. Warto byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na temat tej metody leczenia. Przede wszystkim, należy zapoznać się ze wskazaniami do fototerapii, jak również z ewentualnymi przeciwwskazaniami do jej przeprowadzenia.

Jakie są wskazania do poddania się fototerapii?

Jeżeli interesuje nas naświetlanie lampami UVB, bo cierpimy na jakieś schorzenie dermatologiczne, najpierw powinniśmy zapoznać się z faktycznymi wskazaniami do odbycia terapii. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, ta forma leczenia znajdzie zastosowanie w przypadku łuszczycy, która stanowi poważną chorobę skóry o charakterze przewlekłym. Wskazaniem do poddania się fototerapii mogą być także inne choroby skóry, takie jak na przykład trądzik czy pokrzywka barwnikowa. Z naświetlania lampami UVB powinny skorzystać również osoby borykające się z bielactwem nabytym. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy ta metoda leczenia znajdzie zastosowanie w naszym przypadku, udajmy się po prostu na wizytę dermatologiczną. Dzięki temu zdobędziemy niezbędne nam informacje.

Terapię naświetlającą lampami UVB znajdziesz na stronie: https://febumed.pl/oferta_/57-Fototerapia-naswietlanie-lampami-UVB

Najważniejsze informacje o fototerapii

Fototerapia ma szansę pomóc wielu osobom, co zostało już zaznaczone wyżej. Zanim jednak poddamy się tej kuracji, warto byłoby czegoś się na jej temat dowiedzieć. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, dlatego posiada całkiem pokaźne grono zwolenników, zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Warto mieć świadomość tego, że co do zasady wyróżnia się trzy różne rodzaje naświetlań przy użyciu lamp. Najważniejsze jest bez wątpienia to, aby kuracja była stosowana systematycznie i zawsze pod czujnym okiem doświadczonego lekarza dermatologa. Jednorazowy zabieg naświetlania raczej na niewiele się zda. Poza tym, satysfakcjonujące efekty nie pojawią się od razu. Wskazana jest więc cierpliwość, zwłaszcza jeśli borykamy się z chorobą o charakterze przewlekłym.

Ewentualne skutki uboczne oraz przeciwwskazania do poddania się fototerapii

Zanim poddamy się zabiegowi fototerapii, koniecznie musimy poznać przeciwwskazania. Przed kuracją lekarz na pewno przeprowadzi z nami wnikliwy wywiad. Nie powinniśmy niczego przed nim zatajać dla własnego bezpieczeństwa. Przeciwwskazaniem do poddania się kuracji, o której mowa jest ciąża. Fototerapii nie powinno się także stosować u matek karmiących piersią. Wśród przeciwwskazań należy wyróżnić również choroby oczu, takie jak na przykład zaćma czy jaskra. Zabiegowi naświetlania nie powinny poddawać się także osoby zażywające leki fotouczulające. Pomimo, że zabieg fototerapii jest stosunkowo bezpieczny, mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Mowa tu chociażby o nudnościach czy o zawrotach głowy. U niektórych osób pojawić mogą się także plamy barwnikowe. Dosyć powszechnym skutkiem ubocznym naświetlania lampami jest także świąd. Warto jednak zaznaczyć, że skutki uboczne nie wystąpią u każdej osoby, która zdecyduje się poddać terapii.