Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości. Nakładany przez mężczyznę na rękę wybranki w dniu zaręczyn, jest deklaracją chęci zawarcia związku małżeńskiego. Zaręczyny to moment bardzo uroczysty, dlatego przyszły pan młody stara się więc, aby pierścionek był piękny, ozdobiony kamieniem szlachetnym, najczęściej diamentem, rubinem lub szafirem. Jest on przecież wyrazem uczuć, jakimi darzy swoją ukochaną.

Na który palec nakłada się pierścionek zaręczynowy?

W większości państw w Ameryce i Europie Zachodniej pierścionek zakłada się na serdeczny palec lewej ręki. To bardzo stara tradycja, sięgająca starożytnego Egiptu. Egipcjanie zakładali wybrankom zwykły drucik bez ozdób właśnie na czwarty palec lewej ręki. Po lewej stronie jest serce, a pierścionek to wyraz miłości rodzącej się przecież w sercu. Starożytni Grecy i Rzymianie czynili dokładnie tak samo. Wierzyli, że w palcu lewej ręki znajduje się żyła, która doprowadza krew do serca. W tradycji chrześcijańskiej zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego stał się powszechny w średniowieczu, dokładniej w XIII wieku. Jego obecność na palcu dziewczyny świadczyła o tym, że jej serce jest już zajęte. W późniejszych wiekach zwyczaj ten stał się tak popularny, że młodzieńcy nie wyobrażali już sobie, aby można się było oświadczyć bez wręczenia zaręczynowego pierścionka. Wtedy wszyscy nakładali pierścionek na serdeczny palec lewej ręki dziewczyny.

Dlaczego obecnie w Polsce jest inaczej?

Polacy zakładają wybrankom pierścionek na serdeczny palec prawej dłoni. Tradycja ta sięga czasów powstania styczniowego. Powstanie zakończyło się klęską, wielu młodych mężczyzn udział w nim przypłaciło życiem, a wiele Polek zostało wdowami. Wdowy przekładają obrączkę z prawej ręki na lewą. W poczuciu solidarności z kobietami, które w powstaniu straciły mężów lub narzeczonych, Polki zaczęły nosić obrączki i pierścionki zaręczynowe na palcu prawej dłoni. Tradycja przetrwała do dziś.

Rada dla młodych – jeśli właśnie planujesz się zaręczyć i chcesz to zrobić zgodnie z polską tradycją, nałóż swojej dziewczynie pierścionek na serdeczny palec prawej dłoni.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Tutaj znowu wszystko zależy od tradycji danego państwa oraz od tego, na którym palcu nosimy obrączkę. Jak już zostało wspomniane, w Polsce pierścionek zakłada się na palec prawej dłoni. Podobnie jest w kilku państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Grecji czy Norwegii, a także w niektórych krajach Ameryki Południowej, np. w Chile i Wenezueli. Jednak już Amerykanie, Kanadyjczycy, Francuzi, Anglicy, Irlandczycy, Włosi czy Turcy zakładają obrączkę na palec lewej ręki.

Najczęściej dziewczyny tuż przed ślubem przekładają pierścionek z prawej ręki na lewą, robiąc w ten sposób miejsce dla obrączki, która zgodnie z polską tradycją jest noszona na palcu serdecznym prawej dłoni. Możesz tak właśnie zrobić i od dnia ślubu nosić pierścionek na lewej ręce. Jest on zazwyczaj piękny i z pewnością będzie bardziej wyeksponowany, gdy będzie jedyną ozdobą dłoni.
Jest również inna możliwość. Jeśli pierścionek zaręczynowy i obrączka pasują do siebie, są w podobnym stylu i uzupełniają się nawzajem, możesz je nosić na jednym palcu, wybierając wówczas prawą dłoń.
Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli jesteś przywiązana do tradycji, wybierzesz jedno z tych rozwiązań, a najprawdopodobniej pierwsze. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych możliwości. Ludzie są kreatywni, a w obecnych czasach wszystko, co nietypowe bądź ekstrawaganckie, jest interesujące.

Możesz więc przełożyć pierścionek na inny palec prawej ręki. Co prawda nie będzie wskazywało to na pierścionek zaręczynowy, jednak nie każdy musi o tym wiedzieć. Czasem panie noszą pierścionek na łańcuszku jako zawieszkę. Jeśli nie lubisz nadmiaru ozdób na palcach, możesz tak zrobić.
Żyjemy w czasach, gdzie przywiązanie do tradycji nie jest tak silne, jak choćby kilkadziesiąt lat temu, a kobiety stały się bardziej samodzielne i niezależne. Tradycję dobrze jest znać, ale to, jaką biżuterię nosisz i na którym palcu zależy wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze zawsze jest uczucie, którym darzycie się wzajemnie z partnerem. Jeśli jesteś zainteresowany pierścionkiem zaręczynowym dla swojej ukochanej, sprawdź nasz sklep jubilerski w Krakowie.