Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Diamenty to teoretycznie obrobiony odpowiednio węgiel. Jednak w praktyce niektóre diamenty są warte fortunę. Oto 10 najdroższych diamentów świata.

1.Brylant Allnatt. 3 mln dolarów

Allnatt to klejnot, który należał do Alfreda Erneta Allnatta w latach 50-tych XX wieku. Jest to klejnot o charakterystycznej żółtej barwie.

2. Brylant Moussaieff 7 mln dolarów

Niepozorne rozmiary tego diamentu – waży niecały gram – są w pełni rekompensowane przez jego oryginalną czerwoną barwę. Dzięki niej cena tego diamentu jest taka wysoka.

3. Heart of Eternity 16 mln dolarów

Diament znaleziony w Afryce. Nazywany jest Sercem Wieczności, gdyż ma piękną, niezwykle rzadką błękitną barwę. Ze względu na to i na rozmiar jest wart 16 mln dolarów.

4.Niebieski Wittelsbach 16,4 mln dolarów

Wittelsbach ma bardzo ciekawą historię. Stanowił jeden z klejnotów koronnych władców Bawarii i Austrii. Prawdopodobnie pochodzi z kopalni w Indiach. Wyróżnia się piękną niebieską barwą.

5.Różowy Steinmetz 25 mln dolarów

To największy jasnoróżowy brylant na świecie – waży 12 gramów. Został znaleziony w Afryce pod koniec XX wieku – dokładnie w 1999 roku.

6.De Beers Centenary 100 mln dolarów

Porównując do poprzednich diamentów ten jest spory – ważny prawie 55 gramów. Nazwa tego klejnotu pochodzi od firmy De Beers, która wydobywa diamenty. W tym również ten wspaniały kamień. Jednak obecnie nie jest w jego posiadaniu. Diament został sprzedany ale firma nie ujawniła do tej pory komu.

7. Brylant Hope. 350 mln dolarów

Mimo nazwy Hope czyli Nadzieja, brylant ten ma za sobą bardzo niefortunną przeszłość. Według wielu podań i legend miejskich ta dawna własność francuskich królów miała sprowadzać nieszczęścia na właścicieli.
Dawna własność francuskich królów znajduje się obecnie w waszyngtońskim Muzeum Historii Naturalnej.

8.Cullinan 400 mln dolarów

Największy z wydobytych diamentów na świecie. Został odnaleziony w Afryce w 1905 roku i ważył ponad 620 gramów. Został jednak podzielony na 9 dużych i 96 mniejszych brylantów.
Znany jest także pod nazwą Wielka Gwiazda Afryki.

9.Brylant Sancy bezcenny

Sancy to brylant z Indii charakteryzujący się niezwykłą czystością. Obecnie klejnot, który przez wieki przechodził z rąk do rąk – był m.in. klejnotem koronnym Ludwika XVI – jest własnością Luwru.

10. Koh-I-Noor bezcenny

Po polsku Świetlna Góra to diament pochodzący z Indii. Od 1937 zdobił brytyjską koronę, przy czym był wielokrotnie obrabiany. Z początkowej masy 160 gramów obecnie ma jedynie 22 gramy.