Witamina B12, nazywana również kobalaminą lub „czerwoną witaminą”, to witamina z grupy B rozpuszczalna w wodzie. Bierze udział w tworzeniu się czerwonych krwinek oraz wpływa na poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Zdrowy człowiek pobiera ją z pokarmu – przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego. Niestety jej niedobory są dość powszechne, szczególnie wśród wegan i wegetarian. Dzienna utrata szacowana jest w przedziale 0,1-0,2%, co w praktyce oznacza, że pierwsze objawy niedoboru wystąpią od 2 do 5 lat od momentu całkowitego braku podaży.
Spis treści
Jak suplementować?
Z jednej strony ryzyko przedawkowania jest minimalne – wynika to z tego, że witaminę B12 rozpuszcza się w wodzie, a jej nadmiar zostanie po prostu wydalony z moczem lub potem; z drugiej strony – przyswajalność szacuje się na poziomie 1-2%, dlatego dobór odpowiedniej dawki do naszego zapotrzebowania nie jest prosty i najlepiej wspomóc się opinią lekarza. Dodatkowo na rynku nie ma w tej chwili preparatów o charakterze leków bez recepty – mamy suplementy w dawce 10 – 1000 μg.
Z czterech głównych typów – Cyjanokobalamina, Hydroksykobalamina, Methylokobalamina, Adenozylokobalaminy – badania wskazują na przewagę metylokobalaminy. Jeśli po badaniu wyjściowym poziom nie jest dramatycznie niski i nie wymaga interwencji lekarskiej – dobrym pomysłem wydaje się być suplementacja metylokobalaminą i kontrola postępów oraz przyswajalności po 2-3 miesiącach.
Co wybrać?
Najlepsza cena witaminy B12 zależy od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju suplementu, formy oraz ilości. Faworyzowana badaniami metylokobalamina będzie co do zasady trochę droższa od popularnej cyjanokobalaminy. Na szczęście dla osób wymagających suplementacji, ceny nie są wygórowane – najczęściej spotykaną formą są tabletki do połykania oraz pastylki do ssania w cenie od kilku do kilkudziesięciu złotych w przeliczeniu na 100 sztuk. Warto wspomnieć, że w zaleceniach GIS dzienna ilość w suplementacji dla osoby dorosłej wynosi 100mcg, co powinno być dodatkową wskazówką, jaki preparat wybrać. W przypadku składu – warto przede wszystkim zwrócić uwagę na typ suplementu, w przypadku alergików na to, czy produkt jest np. bezglutenowy, a w zależności od preferencji wegański.
Punkty szczególnej uwagi
Biorąc pod uwagę źródło pochodzenia witaminy B12 w naturalnych warunkach – zaleca się, żeby weganie suplementowali się od samego początku zmian nawyków żywieniowych. W grupie ryzyka są również diabetycy leczeni metforminą, osoby z przewlekłymi chorobami wątroby oraz zaburzeniami wchłaniania, przewlekle cierpiący na zgagę oraz refluks. W warunkach codziennego funkcjonowania, jeśli dokucza Ci przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, bladość, zmiany w kącikach ust lub mrowienie rąk/stóp to zdecydowanie są to symptomy, które powinny nakłaniać do wykonania badań.
Podsumowując – najlepsza suplementacja witaminy B12 nie wymaga wynajdywania koła na nowo – uniwersalne, sprawdzone metody – merytoryczne informacje, poparte badaniem profilaktycznym oraz sprawdzanie składu i mocy preparatów, a w przypadku dużych zaburzeń konsultacja lekarska – zawsze powinny doprowadzić nas do oczekiwanych rezultatów.
Najnowsze komentarze